Vykrádači

„Plagiátorstvo je prístup k písaniu takým spôsobom, akým je banková lúpež prístupom k bankovníctvu.“

Takto zadefinovali plagiátorstvo A. Marcus a I. Oransky v článku The plagiarism euphemism parade continues. Autori Adam Marcus a Ivan Oransky sú zakladateľmi a prevádzkovateľmi blogu Retraction Watch, ktorý sa zameriava na sledovanie a reportovanie o retrakciách (stiahnutiach t. j. „odpublikovaniach”) vedeckých článkov.

Máme na Slovensku nejeden prípad takéhoto prístupu k písaniu a žiaľ, týka sa to aj vysoko postavených osôb verejného a politického života. Hanba je o to väčšia, že sa nezachovali seriózne a ostali „tvrdnúť” na svojich postoch. To má byť príklad pre mladú generáciu?

Plagiátorské kauzy politikov 

  • viedli k zvýšenej pozornosti venovanej akademickej etike a integrite
  • podnietili diskusiu o potrebných systémových zmenách v oblasti vysokoškolského vzdelávania
  • podkopali dôveru verejnosti v akademické inštitúcie
  • zvýšili skepsu voči hodnote vysokoškolských titulov
  • generovali potrebu vyvodenia zodpovednosti nielen voči plagiátorom, ale aj voči pedagógom, ktorí zlyhali pri odhaľovaní plagiátov
  • pobúrili akademické inštitúcie, ktoré sa ostro ohradili voči plagiátorstvu a bagatelizovaniu tohto problému

Aj v iných krajinách sú politici, ktorí sa uchyľujú k plagiátorstvu. V Nemecku platí, že ten, kto udeľuje titul, má právo titul aj odňať. Nasleduje tabuľka autorov dizertácií, v ktorých sa preukázalo plagiátorstvo.

Plagiátorstvo ostane plagiátorstvom aj po rokoch. V prípade exministerky školstva Anette Schavan sa plagiátorstvo v jej dizertačnej práci zistilo až po 33 rokoch a musela z hrušky dolu. Nie, nemusela, ale vedela, že odstúpenie z funkcie je prirodzenou etickou reakciou na porušenie akademickej integrity.

Naši zákonodarci sú v tejto veci nejako „pokakaní”, nemajú odvahu navrhnúť do novely zákona vetičku, že kto titul udeľuje má právo ho aj odňať.  A tak naši vykrádači sa špacírujú a pýšia sa cudzím perím. Kedy a ktorá parlamentná a vládna garnitúra nájde odvahu a presadí to?

Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde

12.05.2025

Čas odhaľuje psie kúsky mocných.

Dejiny jednej strany v skratke

04.05.2025

Výkladná skriňa určitého typu politiky.

Devätoro Alberta Einsteina

01.05.2025

Niekoľko myšlienok od A. Einsteina.

irán, Abbás Arákčí

Iránsky minister: Ak Izrael zaútočí na jadrové zariadenia Teheránu, zodpovednosť ponesú aj USA

22.05.2025 17:54

Arákčího vyjadrenia prišli po správach v amerických médiách, že Izrael plánuje úder na Irán.

Robert Kaliňák /  Robert Fico /

Podľa liberálov Fico i Hlas spoločne útočia na slovenskú demokraciu

22.05.2025 17:31

Snahy o oslabovanie demokratickej súťaže sa podľa SaS nápadne podobajú na autoritárske praktiky.

Benjamin Netanjahu, Tel Aviv, 2. apríla 2025

Netanjahu sťahuje z Kataru svojich vyjednávačov, píšu izraelské médiá

22.05.2025 17:29

Ani predchádzajúce kolá rokovaní nedokázali zabezpečiť pokrok pri ukončení vojny.

Starmer

Veľká Británia odovzdala Mauríciu kontrolu nad Čagoskými ostrovmi

22.05.2025 17:05

Dohoda umožní Británii najbližších 99 rokov využívať strategicky dôležitú americko-britskú leteckú základňu na atole Diego Garcia.