Založ si blog

Protokol o kontrole originality v krivom zrkadle

Plagiátorské kauzy z času na čas rezonujú v médiách. Z rôznych vyjadrení často „kričí“ nepochopenie pozície a významu protokolu o kontrole originality v procesoch odhaľovania plagiátov. Protokol je len podporným nástrojom pre rozhodovanie vo veciach plagiátorstva. Protokol neodhaľuje plagiátorstvo, upozorňuje len na zhody textu práce predloženej na kontrolu s inými zdrojmi.

Každý systém je limitovaný tým, že vo svojej databáze nemá všetky existujúce dokumenty a teda nemôže nájsť všetky zhody textu. Percento zhody v protokole o kontrole originality nič nehovorí o plagiátorstve, podáva len informáciu o percente celkovej zhody s inými dokumentami a aj informáciu o individuálnych zhodách s týmito dokumentami. Zistené zhody musia byť vyhodnotené: či boli citované, či boli parafrázované, či neboli citované, či neboli parafrázované. Okrem toho je potrebné zistiť, či tam nie sú zhody, ktoré systém nenašiel. To je úloha pre posudzovateľov, oni najlepšie poznajú literatúru týkajúcu sa obhajovanej práce a mali by odhaliť aj také zhody, ktoré systém neodhalí. Až potom je možné objektívne posúdiť, či práca predložená na kontrolu originality je alebo nie je plagiátom.  

Teda rozhodnutie o plagiátorstve je vždy na človeku / komisii. Predpokladom úspešného boja proti plagiátorstvu bola, je a bude kvalitná práca školiteľov s diplomantmi. Zásadná zodpovednosť je na školiteľovi, ktorý je odborníkom v predmetnej oblasti a dobre pozná príslušnú literatúru. A samozrejme na oponentoch.

Informácie o tom, ako čítať a interpretovať „Protokol o kontrole originality“, je možné nájsť tu.

Krivé zrkadlo

Obvinenie z plagiátorstva rakúskej ministerky Ch. Aschbacherovej sa týka jej diplomovej práce na VŠ vo Wiener Neustadt, ale aj jej dizertačnej práce napísanej v nemčine a obhájenej na MTF STU. Vyjadrenie k tomuto prípadu zo strany MTF STU:

„Protokol o kontrole originality v Centrálnom registri záverečných prác vykazuje zhodu 1,15%, na základe čoho z pohľadu slovenskej legislatívy nebol žiadny dôvod prácu spochybňovať“.

Odvolávať sa na percento zhody vo väzbe na slovenskú legislatívu je nezmysel. Slovenská legislatíva nikde nehovorí o tom, že prácu so zhodou 1,15% alebo inou hodnotou je potrebné akceptovať ako originálnu. To je ozajstné nepochopenie pozície a významu protokolu o kontrole originality v procese odhaľovania plagiátov. A to po vyše desiatich rokoch rutinného využívania systému!

Práve prácam, ktoré majú veľmi nízku zhodu, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť a hlavne vtedy, ak sú napísané v cudzom jazyku a prešli len cez slovenský systém kontroly originality.

Slovenský systém na odhaľovanie plagiátov

je orientovaný predovšetkým na práce napísané v slovenčine. Databáza dokumentov na porovnávanie v slovenčine je skutočne bohatá (z takmer 700 tisíc prác v centrálnom registri je 92% prác v slovenčine + 20 miliónov dokumentov stiahnutých z internetu). V prípade iných jazykov porovnávacia báza je oveľa slabšia – len 8% z takmer 700 tisíc prác v centrálnom registri a nie sú tam cudzojazyčné dokumenty stiahnuté z internetu.

Ako na cudzie jazyky?

V prípade cudzojazyčných prác si treba pribrať na pomoc niektorý zo zahraničných systémov. Pri ich výbere môže pomôcť článok Výsledky analýzy efektívnosti nástrojov na podporu odhaľovania plagiátov týkajúci sa rozsiahleho testovania pätnástich systémov na podporu odhaľovania plagiátov naprieč ôsmimi jazykmi (angličtina, čeština, lotyština, nemčina, slovenčina, španielčina, taliančina a turečtina).

Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?

17.03.2023

Index akademickej slobody poskytuje prehľad o stave akademickej slobody vo svete.

Umelá inteligencia už zasadla do školských lavíc …

22.01.2023

Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.

Školstvo je na ťahu, ale …

10.01.2023

Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, ...). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?

ampulky, očkovanie, lieky, injekcia

Nariadenie súdu zaplatiť drahý liek na výnimku je precedens, zhodli sa pacienti aj poisťovňa

27.03.2023 15:17

Rozhodnutie bratislavského okresného súdu o zaplatení lieku Zolgensma pre detskú pacientku je precedens.

Snehová fujavica v Bratislave

VIDEO: Nielen hory, snehová fujavica je aj v Bratislave. Čo nás ešte čaká?

27.03.2023 15:05

Koniec marca bude v znamení chladu a nepríjemného počasia. Vracia sa nám zima? Sneh si po čase užili aj Bratislavčania.

Ieoh Ming Pei Louvre

Protestujúci Francúzi zablokovali Louvre. Boli tam aj zamestnanci múzea

27.03.2023 14:39

Francúzski odborári protestujúci proti dôchodkovej reforme v pondelok zablokovali parížske múzeum Louvre. Nahnevali turistov.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Do posledného muža. Syrskyj: Udržanie kontroly nad Bachmutom je z vojenského hľadiska nevyhnutné

27.03.2023 13:52

Veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj opäť zavítal do mesta Bachmut na východe Ukrajiny.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 112818x
Priemerná čítanosť článkov: 1709x

Autor blogu

Kategórie