Založ si blog

Protokol o kontrole originality v krivom zrkadle

Plagiátorské kauzy z času na čas rezonujú v médiách. Z rôznych vyjadrení často „kričí“ nepochopenie pozície a významu protokolu o kontrole originality v procesoch odhaľovania plagiátov. Protokol je len podporným nástrojom pre rozhodovanie vo veciach plagiátorstva. Protokol neodhaľuje plagiátorstvo, upozorňuje len na zhody textu práce predloženej na kontrolu s inými zdrojmi.

Každý systém je limitovaný tým, že vo svojej databáze nemá všetky existujúce dokumenty a teda nemôže nájsť všetky zhody textu. Percento zhody v protokole o kontrole originality nič nehovorí o plagiátorstve, podáva len informáciu o percente celkovej zhody s inými dokumentami a aj informáciu o individuálnych zhodách s týmito dokumentami. Zistené zhody musia byť vyhodnotené: či boli citované, či boli parafrázované, či neboli citované, či neboli parafrázované. Okrem toho je potrebné zistiť, či tam nie sú zhody, ktoré systém nenašiel. To je úloha pre posudzovateľov, oni najlepšie poznajú literatúru týkajúcu sa obhajovanej práce a mali by odhaliť aj také zhody, ktoré systém neodhalí. Až potom je možné objektívne posúdiť, či práca predložená na kontrolu originality je alebo nie je plagiátom.  

Teda rozhodnutie o plagiátorstve je vždy na človeku / komisii. Predpokladom úspešného boja proti plagiátorstvu bola, je a bude kvalitná práca školiteľov s diplomantmi. Zásadná zodpovednosť je na školiteľovi, ktorý je odborníkom v predmetnej oblasti a dobre pozná príslušnú literatúru. A samozrejme na oponentoch.

Informácie o tom, ako čítať a interpretovať „Protokol o kontrole originality“, je možné nájsť tu.

Krivé zrkadlo

Obvinenie z plagiátorstva rakúskej ministerky Ch. Aschbacherovej sa týka jej diplomovej práce na VŠ vo Wiener Neustadt, ale aj jej dizertačnej práce napísanej v nemčine a obhájenej na MTF STU. Vyjadrenie k tomuto prípadu zo strany MTF STU:

„Protokol o kontrole originality v Centrálnom registri záverečných prác vykazuje zhodu 1,15%, na základe čoho z pohľadu slovenskej legislatívy nebol žiadny dôvod prácu spochybňovať“.

Odvolávať sa na percento zhody vo väzbe na slovenskú legislatívu je nezmysel. Slovenská legislatíva nikde nehovorí o tom, že prácu so zhodou 1,15% alebo inou hodnotou je potrebné akceptovať ako originálnu. To je ozajstné nepochopenie pozície a významu protokolu o kontrole originality v procese odhaľovania plagiátov. A to po vyše desiatich rokoch rutinného využívania systému!

Práve prácam, ktoré majú veľmi nízku zhodu, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť a hlavne vtedy, ak sú napísané v cudzom jazyku a prešli len cez slovenský systém kontroly originality.

Slovenský systém na odhaľovanie plagiátov

je orientovaný predovšetkým na práce napísané v slovenčine. Databáza dokumentov na porovnávanie v slovenčine je skutočne bohatá (z takmer 700 tisíc prác v centrálnom registri je 92% prác v slovenčine + 20 miliónov dokumentov stiahnutých z internetu). V prípade iných jazykov porovnávacia báza je oveľa slabšia – len 8% z takmer 700 tisíc prác v centrálnom registri a nie sú tam cudzojazyčné dokumenty stiahnuté z internetu.

Ako na cudzie jazyky?

V prípade cudzojazyčných prác si treba pribrať na pomoc niektorý zo zahraničných systémov. Pri ich výbere môže pomôcť článok Výsledky analýzy efektívnosti nástrojov na podporu odhaľovania plagiátov týkajúci sa rozsiahleho testovania pätnástich systémov na podporu odhaľovania plagiátov naprieč ôsmimi jazykmi (angličtina, čeština, lotyština, nemčina, slovenčina, španielčina, taliančina a turečtina).

Životaschopnosť inštitúcie

01.12.2023

Prežiť a dlhodobo prosperovať patrí medzi ciele mnohých inštitúcií/podnikov a to štátnych aj neštátnych.

Koniec jedného mýtu

24.11.2023

Podľa posledných výskumov k deľbe práce medzi mužmi a ženami došlo až s nástupom poľnohospodárstva, t. j. cca pred 12 000 rokmi.

Kde si sa podela, Národná stratégia pre umelú inteligenciu (UI)?

21.11.2023

Rýchly prienik aplikácií umelej inteligencie do širokej škály ľudských aktivít má svoje plusy a mínusy. Preto mnoho štátov pripravilo národné stratégie pre umelú inteligenciu a od nich sa odvíjajú národné stratégie jednotlivých odvetví.

fico, pellegrini, danko

Prieskum: Takmer dve tretiny ľudí si myslia, že vláda vydrží celé štyri roky

07.12.2023 23:27

Podľa krajov veria koalícii najčastejšie obyvatelia Trenčianskeho, Trnavského, Banskobystrického, Bratislavského a Žilinského kraja.

APTOPIX Netherlands World Press Photo

Katalóg World Press Photo nemá na obálke víťaznú fotografiu z Mariupolu

07.12.2023 23:19

Nadácia World Press Photo na obálku neumiestnila víťaznú fotografiu pre jej explicitný obsah.

Benátky, Taliansko

Aktivisti postriekali bahnom Baziliku svätého Marka v Benátkach

07.12.2023 22:42

Akciou protestovali proti podľa nich neadektávnym politikám v boji s klimatickou zmenou.

karabach

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na výmene zajatcov i normalizácii vzťahov

07.12.2023 22:19

Azerbajdžan a Arménsko vedú dlhodobý konflikt o územie Náhorného Karabachu.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 148763x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie