Založ si blog

Ministerstvo potrebuje vrtuľníky …

Ministerstvo obrany? Kdeže, školstva. A prečo? Aby sa oboznámilo s „vrtuľníkovým“ pohľadom na zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, aby uvidelo všetky súvislosti, ktoré, zrejme, zo Stromovej nevidno.

Už som sa o tom parciálne zmienil v blogu Jeden aspekt zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania. Vysoké školy si musia na vlastné triko obstarávať systémy na odhaľovanie podobností v záverečných prácach v jazykoch iných ako slovenčina a tiež systémy na odhaľovanie podobností v seminárnych a iných prácach, ak chcú dostať akreditáciu vnútorného systému kvality, čo je pre nich životne dôležité. Bez tejto akreditácie hrozí škole zánik.

Hoci máme na Slovensku precedens a zároveň svetový unikát (v apríli 2010 bol implementovaný celoštátny Centrálny register záverečných prác (CRZP) a celoštátny Systém na odhaľovanie plagiátov zameraný predovšetkým na slovenčinu a povinný pre všetky vysoké školy na Slovensku pracujúce podľa slovenskej legislatívy na základe žiadosti Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktorej ministerstvo vyhovelo) tentokrát ministerstvo a aj SRK mali hlavy v piesku. Škoda tých peňazí, škoda tých prínosov.

Z vrtuľníka by mohli vidieť, že každá vysoká škola sa bude hrať na vlastnom piesočku, pokiaľ ide o odhaľovanie podobností v seminárnych a iných prácach. Efektivita vyhľadávania podobností bude podstatne nižšia, ako keby bol k dispozícii centrálny register vysokoškolských seminárnych a iných prác. Takže pokiaľ ide o verejné a štátne vysoké školy, dalo by sa to klasifikovať ako mrhanie verejnými financiami. Centralizovaný prístup by priniesol zvýšenú hodnotu a za menej peňazí. Ale to je asi problém veľmi nízkeho rádu pre kompetentných. A pritom sa priam núkalo riešenie spočívajúce v úprave CRZP. Zdá sa, že sme krajinou, kde o financie nie je núdza. Ale chýbajú vrtuľníky.

I tak še da …

20.01.2022

Ak je osoba vo verejnej funkcii a zistí sa, že v jej vysokoškolskej práci sa dopustila plagiátorstva, tak morálne a sebakriticky vyspelá osoba odstúpi z funkcie. U nás to neplatí, niekedy aj vo vyspelých krajinách to neplatí.

Rastúci trend: VŠ práce písané na objednávku

17.12.2021

Nové trendy - práce písané na objednávku a iné spôsoby neseriózneho štúdia.

Menšina na okraji záujmu

12.12.2021

O jednej komunite na okraji záujmu.

uhrin, naď

Múzeum SNP zatiaľ prechod pod rezort obrany veľmi nepociťuje

24.01.2022 11:15

Takmer všetko vraj funguje ako predtým. Múzeum SNP od začiatku roku funguje už nie pod rezortom kultúry, ale pod ministerstvom obrany.

električka, MHD, Košice,

V Košiciach chystajú novinky v mestskej doprave

24.01.2022 10:20

Viacero pripomienok k fungovaniu MHD malo občianske združenie LiKE. Viaceré dopravný podnik prijal.

Virus Outbreak Germany

Na Slovensku pribudlo 3503 prípadov koronavírusu a 32 obetí

24.01.2022 10:10, aktualizované: 11:14

Vykonaných bolo 9684 PCR testov.

Joe Biden

Biden zvažuje do Európy vyslať tisícky vojakov

24.01.2022 09:49

Dôvodom sú rastúce obavy z ruskej agresie voči Ukrajine.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 56809x
Priemerná čítanosť článkov: 1457x

Autor blogu

Kategórie