Založ si blog

Ministerstvo potrebuje vrtuľníky …

Ministerstvo obrany? Kdeže, školstva. A prečo? Aby sa oboznámilo s „vrtuľníkovým“ pohľadom na zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, aby uvidelo všetky súvislosti, ktoré, zrejme, zo Stromovej nevidno.

Už som sa o tom parciálne zmienil v blogu Jeden aspekt zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania. Vysoké školy si musia na vlastné triko obstarávať systémy na odhaľovanie podobností v záverečných prácach v jazykoch iných ako slovenčina a tiež systémy na odhaľovanie podobností v seminárnych a iných prácach, ak chcú dostať akreditáciu vnútorného systému kvality, čo je pre nich životne dôležité. Bez tejto akreditácie hrozí škole zánik.

Hoci máme na Slovensku precedens a zároveň svetový unikát (v apríli 2010 bol implementovaný celoštátny Centrálny register záverečných prác (CRZP) a celoštátny Systém na odhaľovanie plagiátov zameraný predovšetkým na slovenčinu a povinný pre všetky vysoké školy na Slovensku pracujúce podľa slovenskej legislatívy na základe žiadosti Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktorej ministerstvo vyhovelo) tentokrát ministerstvo a aj SRK mali hlavy v piesku. Škoda tých peňazí, škoda tých prínosov.

Z vrtuľníka by mohli vidieť, že každá vysoká škola sa bude hrať na vlastnom piesočku, pokiaľ ide o odhaľovanie podobností v seminárnych a iných prácach. Efektivita vyhľadávania podobností bude podstatne nižšia, ako keby bol k dispozícii centrálny register vysokoškolských seminárnych a iných prác. Takže pokiaľ ide o verejné a štátne vysoké školy, dalo by sa to klasifikovať ako mrhanie verejnými financiami. Centralizovaný prístup by priniesol zvýšenú hodnotu a za menej peňazí. Ale to je asi problém veľmi nízkeho rádu pre kompetentných. A pritom sa priam núkalo riešenie spočívajúce v úprave CRZP. Zdá sa, že sme krajinou, kde o financie nie je núdza. Ale chýbajú vrtuľníky.

Akademické podvody netreba podceňovať

27.11.2022

Podľa ministerstva zodpovednosť za porušovanie akademickej integrity pri záverečných prácach (plagiátorstvo, písanie prác na objednávku, ...) okrem študentov majú niesť aj školitelia.

Umelá inteligencia v roli pomocníka pri akademických podvodoch

25.11.2022

Detekcia všetkých druhov podvodov v školstve predstavuje záťaž pre školstvo. Je to obtiažne, časovo náročné, nie vždy sa to darí a nie vždy ideme s tempom doby.

Máme, ale nemáme

17.11.2022

Máme dva celoštátne systémy napomáhajúce odhaľovaniu plagiátov už od roku 2010, ale informáciu, koľko plagiátov školy za ich pomoci odhalili z týchto systémov "nevytrasieme".

Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove

Nemocnice zhltnú ďalších 258 miliónov eur. Vláda odklepla oddlženie

01.12.2022 10:37

Návrh ešte musí schváliť parlament.

Twitter

Zakážeme Twitter. Varovala EÚ Muska, ak nebude dodržiavať pravidlá

01.12.2022 10:08

Miliardár Elon Musk po kúpe sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter koncom októbra tohto roku avizoval viaceré zmeny v jej fungovaní.

Poslanci na schôdzi parlamentu

Hotovo. Poslanci prerokovali rozpočet. Kedy budú hlasovať?

01.12.2022 10:05

Podľa exministerky Kolíkovej nie je žiadna istota, že krajina zvládne takto nastavený rozpočet.

covid, čína

Dve obrovské čínske mestá uvoľnili po protestoch proticovidové obmedzenia

01.12.2022 09:48

Demonštrácie sa zmenili na verejný odpor proti prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 101431x
Priemerná čítanosť článkov: 1663x

Autor blogu

Kategórie