Založ si blog

Menšina na okraji záujmu

Existuje veľa menšín, niektoré majú obrovskú publicitu, iné sú akoby bez hlasu. Verejné povedomie o problematike farboslepých je minimálne (u nás ale i celosvetovo) a napriek nepohodliu a sociálnym obmedzeniam, ktorým čelia ľudia trpiaci touto poruchou, sa nezdá, žeby existovali nejaké verejné iniciatívy alebo politiky osobitne zamerané na túto tému. Je nevyhnutné tento stav zmeniť.

Európska komisia si uvedomuje nepohodlie a sociálne obmedzenia, ktorým čelia farboslepí. Je to hendikep, ktorý postihuje asi 10% mužskej populácie. Komisia sa zdravotným postihnutiam, medzi ktoré patrí aj farbosleposť, venuje v Európskej stratégii pre zdravotné postihnutia. Zdôrazňuje, že osoby so zdravotným postihnutím majú právo na úplnú a rovnocennú účasť na živote spoločnosti a hospodárstva. Popieranie rovnakých príležitostí je porušením ľudských práv. Slová … a kde sú činy?

Kto sa zaoberá právami farboslepých (10% mužov a 0,5% žien). Berieme im právo šoférovať. A prečo? Že niekto vymyslel farebný semafor? Veď v dnešnej dobe nie je problém použiť kombináciu svetiel a celý rad iných možností. O to sa nikto nestará. Ani OSN, ani WHO, ani EÚ. Hanba.

Veď to je práve popieraním rovnakých príležitostí, je to diskriminácia, je to porušovanie ľudských práv. Kedy a kto s tým pohne?

Interaktívna online platforma na podporu obetí nenáležitého konania a pochybných praktík vo výskume a vzdelávaní (Victims Support Portal)

20.06.2022

Interaktívny portál na podporu obetí nenáležitého/nekalého konania a pochybných praktik vo výskume a vzdelávaní na akademickej pôde je v prevádzke.

Čo môže znamenať žiť celý život v súlade s akademickou integritou?

08.06.2022

Žiť v súlade s akademickou integritou celý život môže byť niekedy veľmi nepríjemné

Kolaps školstva

24.04.2022

Aby sa školstvo reformovalo, musí byť nahradený súčasný model s byzantskou byrokraciou a archaickými systémami financovania.

BM–21 Grad

Putin ponúka zbrane rôznym krajinám sveta. Sú vyskúšané v boji, hovorí

15.08.2022 16:40

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva je pripravená ponúknuť svojim spojencom moderné zbrane.

Štrbské pleso, Tatry

V slovenských horách zahynulo najviac turistov za desaťročie

15.08.2022 15:46

Takmer polovica tragických úmrtí na horách v sledovanom období boli pády z výšky.

covid vakcína omikron moderna

Británia ako prvá krajina schválila vakcínu proti variantu omikron

15.08.2022 14:34

Posilňujúca dávka Spikevax od Moderny pozostáva z 25 gramov pôvodnej očkovacej látky proti koronavírusu a 25 gramov novej vakcíny proti variantu omikron.

Patrick Linhart

Poslanca Sme rodina Linharta obvinili pre incident s policajtom

15.08.2022 14:15, aktualizované: 16:45

Patrick Linhart mal ešte koncom roka 2020 obviniť policajta z napadnutia, ten teraz podal trestné oznámenie na neho.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 87509x
Priemerná čítanosť článkov: 1651x

Autor blogu

Kategórie