Založ si blog

Menšina na okraji záujmu

Existuje veľa menšín, niektoré majú obrovskú publicitu, iné sú akoby bez hlasu. Verejné povedomie o problematike farboslepých je minimálne (u nás ale i celosvetovo) a napriek nepohodliu a sociálnym obmedzeniam, ktorým čelia ľudia trpiaci touto poruchou, sa nezdá, žeby existovali nejaké verejné iniciatívy alebo politiky osobitne zamerané na túto tému. Je nevyhnutné tento stav zmeniť.

Európska komisia si uvedomuje nepohodlie a sociálne obmedzenia, ktorým čelia farboslepí. Je to hendikep, ktorý postihuje asi 10% mužskej populácie. Komisia sa zdravotným postihnutiam, medzi ktoré patrí aj farbosleposť, venuje v Európskej stratégii pre zdravotné postihnutia. Zdôrazňuje, že osoby so zdravotným postihnutím majú právo na úplnú a rovnocennú účasť na živote spoločnosti a hospodárstva. Popieranie rovnakých príležitostí je porušením ľudských práv. Slová … a kde sú činy?

Kto sa zaoberá právami farboslepých (10% mužov a 0,5% žien). Berieme im právo šoférovať. A prečo? Že niekto vymyslel farebný semafor? Veď v dnešnej dobe nie je problém použiť kombináciu svetiel a celý rad iných možností. O to sa nikto nestará. Ani OSN, ani WHO, ani EÚ. Hanba.

Veď to je práve popieraním rovnakých príležitostí, je to diskriminácia, je to porušovanie ľudských práv. Kedy a kto s tým pohne?

Životaschopnosť inštitúcie

01.12.2023

Prežiť a dlhodobo prosperovať patrí medzi ciele mnohých inštitúcií/podnikov a to štátnych aj neštátnych.

Koniec jedného mýtu

24.11.2023

Podľa posledných výskumov k deľbe práce medzi mužmi a ženami došlo až s nástupom poľnohospodárstva, t. j. cca pred 12 000 rokmi.

Kde si sa podela, Národná stratégia pre umelú inteligenciu (UI)?

21.11.2023

Rýchly prienik aplikácií umelej inteligencie do širokej škály ľudských aktivít má svoje plusy a mínusy. Preto mnoho štátov pripravilo národné stratégie pre umelú inteligenciu a od nich sa odvíjajú národné stratégie jednotlivých odvetví.

fico, pellegrini, danko

Prieskum: Takmer dve tretiny ľudí si myslia, že vláda vydrží celé štyri roky

07.12.2023 23:27

Podľa krajov veria koalícii najčastejšie obyvatelia Trenčianskeho, Trnavského, Banskobystrického, Bratislavského a Žilinského kraja.

APTOPIX Netherlands World Press Photo

Katalóg World Press Photo nemá na obálke víťaznú fotografiu z Mariupolu

07.12.2023 23:19

Nadácia World Press Photo na obálku neumiestnila víťaznú fotografiu pre jej explicitný obsah.

Benátky, Taliansko

Aktivisti postriekali bahnom Baziliku svätého Marka v Benátkach

07.12.2023 22:42

Akciou protestovali proti podľa nich neadektávnym politikám v boji s klimatickou zmenou.

karabach

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na výmene zajatcov i normalizácii vzťahov

07.12.2023 22:19

Azerbajdžan a Arménsko vedú dlhodobý konflikt o územie Náhorného Karabachu.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 86
Celková čítanosť: 148760x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie