Založ si blog

Menšina na okraji záujmu

Existuje veľa menšín, niektoré majú obrovskú publicitu, iné sú akoby bez hlasu. Verejné povedomie o problematike farboslepých je minimálne (u nás ale i celosvetovo) a napriek nepohodliu a sociálnym obmedzeniam, ktorým čelia ľudia trpiaci touto poruchou, sa nezdá, žeby existovali nejaké verejné iniciatívy alebo politiky osobitne zamerané na túto tému. Je nevyhnutné tento stav zmeniť.

Európska komisia si uvedomuje nepohodlie a sociálne obmedzenia, ktorým čelia farboslepí. Je to hendikep, ktorý postihuje asi 10% mužskej populácie. Komisia sa zdravotným postihnutiam, medzi ktoré patrí aj farbosleposť, venuje v Európskej stratégii pre zdravotné postihnutia. Zdôrazňuje, že osoby so zdravotným postihnutím majú právo na úplnú a rovnocennú účasť na živote spoločnosti a hospodárstva. Popieranie rovnakých príležitostí je porušením ľudských práv. Slová … a kde sú činy?

Kto sa zaoberá právami farboslepých (10% mužov a 0,5% žien). Berieme im právo šoférovať. A prečo? Že niekto vymyslel farebný semafor? Veď v dnešnej dobe nie je problém použiť kombináciu svetiel a celý rad iných možností. O to sa nikto nestará. Ani OSN, ani WHO, ani EÚ. Hanba.

Veď to je práve popieraním rovnakých príležitostí, je to diskriminácia, je to porušovanie ľudských práv. Kedy a kto s tým pohne?

Umelá inteligencia už zasadla do školských lavíc …

22.01.2023

Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.

Školstvo je na ťahu, ale …

10.01.2023

Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, ...). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?

S akademickou integritou by sa mali oboznamovať už stredoškoláci

05.12.2022

Začať oboznamovať študentov s akademickou integritou až na univerzite je už trochu neskoro.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

Wikipedia, Wikipédia, encyklopédia, Wikimedia Foundation

Pakistan zablokoval Wikipediu pre údajný bohorúhačský obsah

04.02.2023 17:38

Rúhanie je v silne konzervatívnom Pakistane, druhej najľudnatejšej moslimskej krajine sveta, veľmi citlivou otázkou.

jadrová zbraň strela nuclear

Ruský moderátor navrhuje použiť jadrovú zbraň pri „vstupe“ do Poľska

04.02.2023 16:39

Týmto spôsobom by sa podľa Vladimira Solovjova, hlasnej trúby Kremľa, podarilo zabrániť dodávkam západných zbraní Kyjevu.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 65
Celková čítanosť: 108820x
Priemerná čítanosť článkov: 1674x

Autor blogu

Kategórie