Založ si blog

Vláda pripravila STOP pre študentské práce písané na objednávku

Vláda 5. októbra oznámila, že pripravila návrh zákona, ktorý považuje služby ponúkajúce študentom napísanie práce za peniaze za nezákonné a budú považované za trestný čin. A rovnako aj ich organizovanie alebo propagovanie. Je to naozaj významná zmena oproti existujúcemu stavu, keď sú služby tohto typu bežne ponúkané.

Aké pozitíva sa očakávajú? Stúpne úroveň akademickej integrity, zvýši sa kvalita vzdelávania a študenti budú chránení,  aby sa nestávali obeťami nekalých marketingových praktík, ktoré tieto služby používajú.

Vari to pripravila naša vláda? Kdeže … Udialo sa to vo Veľkej Británii.

U nás Študentská rada vysokých škôl a nadácia Zastavme korupciu spolupracovali pri návrhu novely zákona o vysokých školách – tam študentovi hrozí vyhodenie zo školy, strata titulu a dodávateľovi práce pokuta od desať do päťdesiattisíc eur. Slabina je v tom, že najprv je potrebné študentovi dokázať, že si dal prácu vypracovať za peniaze, čo vôbec nie je jednoduché. Ak sa novela takto schváli, bude to krok vpred, ale len malý. Nebude to extra silná zbraň proti firmám, ktoré ponúkajú písanie prác na objednávku.

Pokiaľ písanie prác na objednávku, ich organizovanie a propagácia nebudú považované za trestné činy, tak ich eliminácia bude málo efektívna.

Služby ponúkajúce študentom napísanie práce za peniaze sú zakázané na Novom Zélande, v Austrálii, Írskej republike a v sedemnástich štátoch USA, v Čiernej Hore. Mali na očiach tvorcovia novely aj tieto krajiny? Koľko rokov potrebuje Slovensko, aby pripravilo taký zákon?


Hrubozrnní plagiátori

20.09.2021

Niekoľko príkladov nesofistikovaného a sofistikovaného plagiátorstva

Plagiátorstvo najhrubšieho zrna

12.09.2021

Čo môžeme považovať za plagiátorstvo najhrubšieho zrna?

Hodnotenie systémov na podporu odhaľovania plagiátov

22.08.2021

Medzinárodnej štúdia vyhodnotila systémy na podporu odhaľovania plagiátov naprieč ôsmimi jazykmi. Takéto hodnotenie nemusí byť relevantné pre konkrétne potreby vysokej školy / univerzity.

pocasie-18-10-2021

Závan leta môže priniesť až 20 °C. Chlad sa však rýchlo vráti

18.10.2021 00:00

Slovensko sa postupne počas týždňa zohreje tamer k dvadsiatkam, ale teplota sa zase vráti na úroveň chladnej jesene. Kedy bude najteplejšie?

jemen

Jemenská koalícia hlási 165 zabitých povstalcov

17.10.2021 21:47

Koalícia uviedla, že počas uplynulého týždňa v oblasti zabila približne 1000 jemenských šiitských povstalcov.

dážď, Viktor Orbán, dáždnik

V maďarských voľbách 2022 bude opozičným vyzývateľom Orbána zrejme Péter Márki-Zay

17.10.2021 21:04

Po sčítaní viac ako polovice odovzdaných hlasov - mal Márki bezpečný náskok.

Poľsko Bielorusko Varšava migranti protest

V Poľsku sa konali protesty proti vytláčaniu ilegálnych migrantov do Bieloruska

17.10.2021 20:33

O prechod z Bieloruska na územie krajín na východnej hranici Európskej únie sa v posledných mesiacoch pokúšajú tisíce migrantov.

Peťo Kravjar

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 42340x
Priemerná čítanosť článkov: 1411x

Autor blogu

Kategórie