Založ si blog

Ako na plagiátorstvo (na intelektuálne znečistenie)?

Plagiátorstvo je intelektuálnym znečistením (Plagiatul este poluare intelectuală). Tento pohľad na plagiátorstvo sa dostal ku mne na korešpondenčnom lístku z Rumunska. Poslala mi ho Asociácia pre univerzitné reformy a alternatívy (GRAUR). Táto asociácia okrem iného vyhľadáva plagiáty a v prípade pozitívneho nálezu upozorňuje previnilcov na ich prešľapy.

Ak nájdu plagiát v preverovanej práci, tak týmto lístkom žiadajú plagiátora, aby svoju prácu stiahol. Kód v rámčeku je vlastne ukazovateľom na plagiátora a jeho prácu v ich databáze www.plagiate.ro. Tento konkrétny kód ukazuje na Victora Pontu, bývalého premiéra v Rumunsku.

Pred znečisťovaním prostredia sa musíme chrániť. Ak už je prostredie znečistené, je potrebné ho vyčistiť. To platí aj pre intelektuálne znečistenie. Lenže odoberanie titulov vo vysokoškolskom zákone je vlastne len o  znečistení od roku 2021, staré znečistenia sú ponechané len tak na „kope“. Možno keby odoberanie titulov malo na starosti ministerstvo životného prostredia, tak by sa postaralo aj o staré znečistenia.

Ak záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval jej predkladateľ, alebo ak úmyselne neoprávnene použil predmet ochrany duševného vlastníctva inej osoby, potom je štátnica neplatná a titul môže byť odobratý. To platí aj pre prípad, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul. Ale je tu ešte celý rad vážnych porušení akademickej integrity, ktoré zákon ignoruje.

Výhrady:

  • zákon je „jednozubý“, vidí jedno akademické pochybenie – plagiátorstvo (predkladateľ prácu nevypracoval a predložil ju ako svoju, predkladateľ použil cudzie zdroje ale neuviedol ich) a jeden podvod; zákon by mal postihovať všetky druhy vážnych akademických pochybení, nie len tie vymenované,
  • zákon je „slepý“ a nespravodlivý – nevidí, že v prípade očividného plagiátorstva, vinníkom nie je len ten, kto prácu predložil, ale súčasne aj vedúci práce, oponenti a komisia pre obhajoby, ktorí umožnili obhájiť plagiát; tí však podľa zákona nenesú žiadnu vinu, nečaká ich žiadny postih – situácia ad absurdum (dlhé roky nepovšimnuté, tolerované; ak by „spoluvinníkom“ tiež hrozilo odňatie titulu, asi by sa do takých riskantných „obchodov“ nepúšťali),
  • princípy „za chyby sa platí“ a „kto akademický titul prideľuje, ten ho môže aj odňať“ sú všeobecne zaužívané, aplikované v mnohých krajinách – tam v prípade dokázaného plagiátorstva titul získaný aj pred tridsiatimi rokmi je možné odňať (teda tvrdenia typu nedá sa to, bolo by to veľmi komplikované sú len snahou zalepiť oči našej verejnosti); u nás dokázané plagiátorstvo v roku 2020 a pred ním nebude vôbec sankcionované, ako keby ani nebolo (cui bono?),
  • oba princípy sú oklieštené,
  • veľmi slabou kompenzáciou za túto oklieštenosť je možnosť vzdať sa titulu; niektorí, ktorým sa plagiátorstvo dokáže sa možno titulu vzdajú, možno nie – a tí, čo obhájili plagiáty, ale im to nikto nevyhodí na oči, budú pekne čušať aj so svojimi titulmi.

Vyzerá to tak, že všetci sú so zákonom spokojní – vláda, parlament (koalícia i opozícia), ministerstvá, školy, rektori, pedagógovia, študenti, verejnosť. Chce sa mi hlasno zakričať: Ľudia, zobuďte sa, pranierujte zákon, ktorý kryje podvody a trestá len vybraných previnilcov a len za určité pochybenia.

Prešľap. A riadny.

BTW, ste spokojní s týmto zákonom?

Akademické podvody netreba podceňovať

27.11.2022

Podľa ministerstva zodpovednosť za porušovanie akademickej integrity pri záverečných prácach (plagiátorstvo, písanie prác na objednávku, ...) okrem študentov majú niesť aj školitelia.

Umelá inteligencia v roli pomocníka pri akademických podvodoch

25.11.2022

Detekcia všetkých druhov podvodov v školstve predstavuje záťaž pre školstvo. Je to obtiažne, časovo náročné, nie vždy sa to darí a nie vždy ideme s tempom doby.

Máme, ale nemáme

17.11.2022

Máme dva celoštátne systémy napomáhajúce odhaľovaniu plagiátov už od roku 2010, ale informáciu, koľko plagiátov školy za ich pomoci odhalili z týchto systémov "nevytrasieme".

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 101211x
Priemerná čítanosť článkov: 1659x

Autor blogu

Kategórie