Založ si blog

Ako na plagiátorstvo (na intelektuálne znečistenie)?

Plagiátorstvo je intelektuálnym znečistením (Plagiatul este poluare intelectuală). Tento pohľad na plagiátorstvo sa dostal ku mne na korešpondenčnom lístku z Rumunska. Poslala mi ho Asociácia pre univerzitné reformy a alternatívy (GRAUR). Táto asociácia okrem iného vyhľadáva plagiáty a v prípade pozitívneho nálezu upozorňuje previnilcov na ich prešľapy.

Ak nájdu plagiát v preverovanej práci, tak týmto lístkom žiadajú plagiátora, aby svoju prácu stiahol. Kód v rámčeku je vlastne ukazovateľom na plagiátora a jeho prácu v ich databáze www.plagiate.ro. Tento konkrétny kód ukazuje na Victora Pontu, bývalého premiéra v Rumunsku.

Pred znečisťovaním prostredia sa musíme chrániť. Ak už je prostredie znečistené, je potrebné ho vyčistiť. To platí aj pre intelektuálne znečistenie. Lenže odoberanie titulov vo vysokoškolskom zákone je vlastne len o  znečistení od roku 2021, staré znečistenia sú ponechané len tak na „kope“. Možno keby odoberanie titulov malo na starosti ministerstvo životného prostredia, tak by sa postaralo aj o staré znečistenia.

Ak záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval jej predkladateľ, alebo ak úmyselne neoprávnene použil predmet ochrany duševného vlastníctva inej osoby, potom je štátnica neplatná a titul môže byť odobratý. To platí aj pre prípad, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul. Ale je tu ešte celý rad vážnych porušení akademickej integrity, ktoré zákon ignoruje.

Výhrady:

  • zákon je „jednozubý“, vidí jedno akademické pochybenie – plagiátorstvo (predkladateľ prácu nevypracoval a predložil ju ako svoju, predkladateľ použil cudzie zdroje ale neuviedol ich) a jeden podvod; zákon by mal postihovať všetky druhy vážnych akademických pochybení, nie len tie vymenované,
  • zákon je „slepý“ a nespravodlivý – nevidí, že v prípade očividného plagiátorstva, vinníkom nie je len ten, kto prácu predložil, ale súčasne aj vedúci práce, oponenti a komisia pre obhajoby, ktorí umožnili obhájiť plagiát; tí však podľa zákona nenesú žiadnu vinu, nečaká ich žiadny postih – situácia ad absurdum (dlhé roky nepovšimnuté, tolerované; ak by „spoluvinníkom“ tiež hrozilo odňatie titulu, asi by sa do takých riskantných „obchodov“ nepúšťali),
  • princípy „za chyby sa platí“ a „kto akademický titul prideľuje, ten ho môže aj odňať“ sú všeobecne zaužívané, aplikované v mnohých krajinách – tam v prípade dokázaného plagiátorstva titul získaný aj pred tridsiatimi rokmi je možné odňať (teda tvrdenia typu nedá sa to, bolo by to veľmi komplikované sú len snahou zalepiť oči našej verejnosti); u nás dokázané plagiátorstvo v roku 2020 a pred ním nebude vôbec sankcionované, ako keby ani nebolo (cui bono?),
  • oba princípy sú oklieštené,
  • veľmi slabou kompenzáciou za túto oklieštenosť je možnosť vzdať sa titulu; niektorí, ktorým sa plagiátorstvo dokáže sa možno titulu vzdajú, možno nie – a tí, čo obhájili plagiáty, ale im to nikto nevyhodí na oči, budú pekne čušať aj so svojimi titulmi.

Vyzerá to tak, že všetci sú so zákonom spokojní – vláda, parlament (koalícia i opozícia), ministerstvá, školy, rektori, pedagógovia, študenti, verejnosť. Chce sa mi hlasno zakričať: Ľudia, zobuďte sa, pranierujte zákon, ktorý kryje podvody a trestá len vybraných previnilcov a len za určité pochybenia.

Prešľap. A riadny.

BTW, ste spokojní s týmto zákonom?

Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?

08.06.2023

Prvky integrity, etiky a etikety pretrvávajú celé veky, ich korene nie sú stredoveké, ale oveľa staršie.

Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT

24.05.2023

Umelá inteligencia a ľudská inteligencia majú svoje jedinečné vlastnosti a silné stránky. V niektorých oblastiach môže umelá inteligencia prekonať ľudskú inteligenciu, zatiaľ čo v iných oblastiach je ľudská inteligencia nezastupiteľná. Existuje aj možnosť synergického spojenia oboch foriem inteligencie.

Detekcia textu vytvoreného umelou inteligenciou v študentských prácach (príklad z Kanady)

22.05.2023

Používať či nepoužívať detekčné nástroje na identifikáciu textu napísaného aplikáciou ChatGPT alebo inými aplikáciami s umelou inteligenciou?

Ukrajina EÚ Irán drony Kuleba sankcie výzva uarus

VIDEO: Dron zasiahol bytovku v ruskom Voroneži

09.06.2023 10:22, aktualizované: 10:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia.

Su-27 / Bojová stíhačka /

Rusi pri hraniciach NATO a Švédska. K dvom lietadlám vzlietli spojenecké stíhačky

09.06.2023 09:55

Ruské lietadlá nepostupovali v súlade s medzinárodnými normami, uviedlo britské letectvo.

Žilinka

Žilinka považuje trest pre Dědečka za nízky, dal pokyn na odvolanie. Rozhorčení sú aj príbuzní obetí

09.06.2023 09:43

Dušan Dědeček dostal za usmrtenie piatich mladých ľudí na zastávke v centre Bratislavy 15-ročný trest odňatia slobody.

SR Bratislava Kollár voľbynrsr2023 NR vyhlásenie BAX

Kollár vyhlásil termín parlamentných volieb. Štartuje oficiálna kampaň

09.06.2023 09:06

Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 72
Celková čítanosť: 122830x
Priemerná čítanosť článkov: 1706x

Autor blogu

Kategórie