Založ si blog

Kvalita vysokoškolského vzdelávania v ohrození

Prístupy k zabezpečovaniu kvality vzdelávania sa v rôznych častiach sveta veľmi líšia a taktiež rozdiely vo vnímaní toho, čo predstavuje prijateľné akademické správanie sú tiež značne odlišné.

Všetky úrovne vysokých škôl musia chrániť akademické štandardy kvality, ideálne kombináciou interného monitorovania a externého auditu. Akademická integrita by mala mať výsostné postavenie v inštitucionálnej stratégii kvality, mala by byť jej základnou súčasťou. Zároveň by mala poskytovať usmernenie, ako to dosiahnuť.

Akademická integrita znamená súlad s etickými a profesionálnymi princípmi, štandardmi, postupmi a konzistentným systémom hodnôt, ktorý slúži ako usmernenie pri rozhodovaní a prijímaní opatrení v oblasti vzdelávania a výskumu.

Písanie prác na objednávku (contract cheating), ich rast, predstavuje hrozbu pre akademickú sféru. Zákon o vysokých školách sa dotýka takýchto prípadov – https://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-131. Školy by mali uplatňovať celý rad politík, aby čelili týmto rizikám a zmierňovali ich. Školy sa tým zaoberajú? Dostali vysoké školy metodickú podporu v tomto smere od ministerstva?

Ďalším akútnym ohrozením akademickej integrity sú aplikácie umožňujúce generovanie článkov, esejí, seminárnych prác, záverečných prác za pomoci umelej inteligencie (prvý online generátor článkov bol vyvinutý v roku 2005). Už dlhšie sa spoliehame na umelú inteligenciu, ktorá nám pomáha pri kontrole pravopisu a gramatiky, pri prekladoch.

Dnes môže ktokoľvek s prístupom na internet získať prístup k nástrojom, ktoré dokážu generovať rôzne druhy textov v priebehu niekoľkých okamihov, dokonca aj knihy, diplomovky, výskumné správy, …. Texty vygenerované takýmito generátormi sú originálne a preto systémy na podporu odhaľovania plagiátov sú na nich „krátke“.

Je nevyhnutné, aby si pedagógovia zvýšili povedomie o nástrojoch na generovanie textov a o nástrojoch na ich odhalenie. Štúdie ukázali, že dnešné nástroje na generovanie textov môžu produkovať hodnoverné texty aj na vysokoškolskej úrovni. Niektorí študenti uvádzajú, že vďaka tejto technológii získavajú lepšie známky. Teda texty písané generátormi podporovanými umelou inteligenciou sú reálnym dôvodom na obavy. Trápi to naše vysoké školy? Asi ani ministerstvo to netrápi a o metodickom pokyne k tejto veci ešte asi neuvažovalo. Zase meškáme …

Tempo vývoja v oblasti využitia umelej inteligencie rýchlo napreduje. Rýchlosť nárastu výpočtového výkonu sa zdvojnásobuje zhruba každých šesť mesiacov. Tým stúpa aj výkonnosť aplikácií využívajúcich umelú inteligenciu. A aj kvalita aplikácií sa zvyšuje, články sa takmer na nerozoznanie začínajú podobať tým, ktoré napísal človek.

Používanie nástrojov umelej inteligencie, ako sú generátory textu predstavuje vážne akademické pochybenie, pretože takýto text odovzdaný študentom nie je predložením jeho vlastnej práce. Je to akademický podvod.

Fenomén generovania článkov za podpory umelej inteligencie je tu, netreba ho prehliadať, je potrebné mu čeliť už teraz. A nie potom, keď začne bujnieť ako rakovina.

Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?

17.03.2023

Index akademickej slobody poskytuje prehľad o stave akademickej slobody vo svete.

Umelá inteligencia už zasadla do školských lavíc …

22.01.2023

Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.

Školstvo je na ťahu, ale …

10.01.2023

Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, ...). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?

tank Leopard 2A4

Druhý nemecký leopard prichádza na Slovensko. Pozrite si tanky v akcii

27.03.2023 15:45

Posledné tri kusy prídu v decembri.

Romana Tabák

Tabák odchádza od Kollára. Vraj sa jej nepozdáva zahraničná politika hnutia

27.03.2023 15:32

Podľa informácii denníka Pravda však problém nastal pri zostavovaní kandidátky.

nemocnica-bory.sk-nemocnica-stavba-jesen-lozkove-oddelenie-pacient-exterie19

Štát sa dohodol s Pentou. Poistenci VšZP si operácie na Boroch nebudú musieť platiť

27.03.2023 15:24

Penta žiadala štát o zazmluvnenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ešte v polovici februára.

ampulky, očkovanie, lieky, injekcia

Nariadenie súdu zaplatiť drahý liek na výnimku je precedens, zhodli sa pacienti aj poisťovňa

27.03.2023 15:17

Rozhodnutie bratislavského okresného súdu o zaplatení lieku Zolgensma pre detskú pacientku je precedens.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 112824x
Priemerná čítanosť článkov: 1709x

Autor blogu

Kategórie