Založ si blog

Hodnotenie systémov na podporu odhaľovania plagiátov

V medzinárodnej štúdii z roku 2020 Testing of Support Tools for Plagiarism Detection je uvedené výsledné hodnotenie pätnástich webových systémov na podporu odhaľovania plagiátov naprieč ôsmimi jazykmi (angličtina, čeština, lotyština, nemčina, slovenčina, španielčina, taliančina a turečtina) z hľadiska efektívnosti vyhľadávania podobností a z hľadiska ich použiteľnosti.

Hodnotenie jednotlivých systémov je znázornené v grafe[1], kde na osi X je celkové hodnotenie efektívnosti nachádzania podobností naprieč testovanými jazykmi a na osi Y je hodnotenie použiteľnosti.

Toto hodnotenie efektívnosti má svoju vypovedaciu schopnosť, ale požiadavka vysokej školy / univerzity na systém na podporu odhaľovania plagiátov bude iste sústredená len na niekoľko málo jazykov. V našich podmienkach povedzme na slovenčinu, češtinu, angličtinu, nemčinu, maďarčinu. Pre školy je preto hodnotenie efektívnosti vyhľadávania podobností podľa jazykových skupín resp. podľa jednotlivých jazykov veľmi dôležité.  

Výsledky testovania podľa jazykových skupín

Vráťme sa k výsledkom štúdie. Pozrime sa na systémy na podporu odhaľovania plagiátov z hľadiska vyhľadávania podobností podľa jazykových skupín: germánska (nemčina, angličtina), románska (taliančina, španielčina) a slovanská (čeština, slovenčina) a zamerajme sa na silnú štvorku.

Je zrejmé z porovnania systémov podľa jazykových skupín (Tabuľka 1) že systémy sú efektívnejšie pre germánsku a románsku jazykovú skupinu. Efektívnosť nachádzania podobností pre slovanskú jazykovú skupinu je badateľne nižšia. Medzi silnú štvorku sa najviac systémov vklinilo v slovanskej jazykovej skupine.

Len dva systémy, a to PlagAware a StrikePlagiarism, sa vklinili medzi silnú štvorku pre všetky tri jazykové skupiny, ale neboli lídrami ani v jednom prípade.

Tabuľka 1: Výsledky testovania podľa jazykových skupín

Výsledky testovania podľa jednotlivých jazykov

Výsledky testovania podľa jednotlivých jazykov pre silnú štvorku dokazujú, že majú schopných súperov. Medzi silnú štvorku sa najviac systémov vklinilo v lotyšskom (8) a českom jazyku (7). Najmenej systémov (2) sa vklinilo medzi silnú štvorku v anglickom jazyku.

Systém PlagAware je vklinený medzi silnú štvorku v každom z testovaných jazykov (v ôsmich), lídrom je nemčine. StrikePlagiarism je tam vklinený v siedmich jazykoch, lídrom je v češtine. PlagiarismCheck, Copyscape a Docoloc sú tam vklinené v šiestich jazykoch, PlagiarismCheck je lídrom v talianskom a lotyšskom jazyku.

Takýto pohľad podáva určitý obraz o slabinách silnej štvorky resp. o kvalite vklinených systémov.

Tabuľke 2: Poradie systémov podľa jednotlivých jazykov

Štúdia zarezonovala

Zanedlho po zverejnení výsledkov testovania Turnitin získal spoločnosť Unicheck (jún 2020) a v zápätí Urkund získal spoločnosť PlagScan (september 2020). Dá sa povedať, že „vyzobali“ to najlepšie z koláča. Po tejto akvizícii vystupuje Urkund pod menom Ouriginal. Takže zo silnej štvorky (PlagScan, Urkund, Unicheck, Turnitin) ostala dvojka (Turnitin a Ouriginal).

V marci 2021 Turnitin oznámil zámer získať spoločnosť Ouriginal. Táto potenciálna fúzia by výrazne rozšírila dosah Turnitinu (graf nižšie[2]). Platí to najmä pre Európu a Áziu. V súvislosti s týmto zámerom sa vynára otázka, či by takto Turnitin nezískal monopol na služby pre podporu odhaľovania plagiátorstva.

Kúpa Ouriginalu by priniesla Turnitinu približne 97 percent trhu v Ázii, 96 percent v Afrike, 88 percent v Európe, 86 percent v Oceánii, 83 percent na  Strednom Východe, 77 percent v Latinskej Amerike a 67 percent v Severnej Amerike.

Súvisiace články:

Výsledky analýzy efektívnosti nástrojov na podporu odhaľovania plagiátov


[1] Testing of Support Tools for Plagiarism Detection

[2] https://www.listedtech.com/blog/turnitin-acquiring-ouriginal-whats-left-on-the-market

Kolaps školstva

24.04.2022

Aby sa školstvo reformovalo, musí byť nahradený súčasný model s byzantskou byrokraciou a archaickými systémami financovania.

Raj pre plagiátorov a nielen pre nich

21.04.2022

Prečo môžu niektoré systémy systémy podporujúce odhaľovanie plagiátov napomáhať samotným plagiátorom?

Vzostup a pád počtu PhD titulov udeľovaných v Rumunsku alebo sila jednotlivca

11.04.2022

Keď prekvitá korupcia, podvody čestní ľudia sa môžu cítiť bezmocní. Ale odhodlanie, odvaha, vôľa a nezlomnosť jednotlivca môžu posunúť systém k lepšiemu. Článok opisuje takýto prípad týkajúci sa odhaľovania plagiátorstva.

Juraj Šeliga

Odštartovalo jeho kariéru. Za slušné Slovensko žiada Šeligu, aby ako poslanec skončil

26.05.2022 12:59

Podľa iniciatívy Šeliga zahodil ideu slušného Slovenska tým, že hlasoval s fašistami.

dieťa, strach, vojna, nočná mora

Rozvedení rodičia by si mohli starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

26.05.2022 12:30

Vláda schválila inštitút spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov.

Olaf Scholz

Scholz: Putin vojnu na Ukrajine nevyhrá, nesmie diktovať podmienky prímeria

26.05.2022 12:24

Nemecký kancelár uviedol, že šéf Kremľa na Ukrajine nesplnil žiaden zo svojich strategických cieľov.

Wang I / Jeremiah Manele /

Čína rozširuje svoj vplyv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po štátoch Tichomoria

26.05.2022 12:13

Peking chce s týmito krajinami uzavrieť rozsiahlu bezpečnostnú a hospodársku dohodu, ktorá by dramaticky rozšírila vplyv Číny v regióne.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 80461x
Priemerná čítanosť článkov: 1578x

Autor blogu

Kategórie