Založ si blog

Šmahom ruky

Je jedna stredná škola so 122-ročnou tradíciou. Kde? V Spišskej Novej Vsi a je to Stredná odborná škola drevárska. Donedávna pripravovali žiakov v 13 študijných odboroch. V odbore dizajn a tvarovanie dreva mali viac ako štyridsaťročnú tradíciu. V tomto odbore pripravili pedagógovia do života vyše 150 študentov a pre mnohých to bol veľmi dobrý odrazový mostík pre ďalšie štúdium, pre profesionálnu prax a aj pre umeleckú tvorbu.

Zrazu prišlo rozhodnutie – študijný odbor dizajn a tvarovanie dreva sa môže vyučovať len na umeleckých školách. Ako keby to všetko – tradícia, kvalita vyučovacieho procesu, absolventi s uplatnením v praxi – nehralo rolu. A ako keby len nálepka umelecká škola mohla zaručovať všetky potrebné atribúty pre študijný odbor dizajn a tvarovanie dreva. A kompetentní sa vôbec nenamáhali posúdiť kvalitu vyučovania v tomto odbore. Scestné, znevažujúce, absolútne necitlivé. Nešetrný kopanec do regiónu, ktorý potrebuje podporu.

Úrady neskúmali, koľké rodiny už nebudú môcť poslať deti študovať do vzdialenejších miest kvôli financiám. Nezaujíma ich, koľko talentov pochovajú.

Čo dodať?

Pri rôznych rozhodnutiach sa vždy analyzuje aj dopad na životné prostredie. Ale dopad na región, na ľudí v ňom žijúcich ten nie je ani na vedľajšej koľaji. Na otázku „Komu pomohlo takéto rozhodnutie?“ zrejme ani ministerstvo školstva nepozná odpoveď.

Kolaps školstva

24.04.2022

Aby sa školstvo reformovalo, musí byť nahradený súčasný model s byzantskou byrokraciou a archaickými systémami financovania.

Raj pre plagiátorov a nielen pre nich

21.04.2022

Prečo môžu niektoré systémy systémy podporujúce odhaľovanie plagiátov napomáhať samotným plagiátorom?

Vzostup a pád počtu PhD titulov udeľovaných v Rumunsku alebo sila jednotlivca

11.04.2022

Keď prekvitá korupcia, podvody čestní ľudia sa môžu cítiť bezmocní. Ale odhodlanie, odvaha, vôľa a nezlomnosť jednotlivca môžu posunúť systém k lepšiemu. Článok opisuje takýto prípad týkajúci sa odhaľovania plagiátorstva.

dieťa, strach, vojna, nočná mora

Rozvedení rodičia by si mohli starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

26.05.2022 12:30

Vláda schválila inštitút spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov.

Olaf Scholz

Scholz: Putin vojnu na Ukrajine nevyhrá, nesmie diktovať podmienky prímeria

26.05.2022 12:24

Nemecký kancelár uviedol, že šéf Kremľa na Ukrajine nesplnil žiaden zo svojich strategických cieľov.

Wang I / Jeremiah Manele /

Čína rozširuje svoj vplyv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po štátoch Tichomoria

26.05.2022 12:13

Peking chce s týmito krajinami uzavrieť rozsiahlu bezpečnostnú a hospodársku dohodu, ktorá by dramaticky rozšírila vplyv Číny v regióne.

Samuel Vlčan

Vlčan vymenoval Marhefku za šéfa lesov

26.05.2022 12:07

Donedávna Marhefka pôsobil ako riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 80453x
Priemerná čítanosť článkov: 1578x

Autor blogu

Kategórie