Založ si blog

Škrt pre továrničky na tituly v Policajnej akadémii

Udeľovanie PhD. titulov na Policajnej akadémii v Bukurešti na dvoch fakultách končí (na Fakulte práva a na Fakulte verejného poriadku a národnej bezpečnosti), lebo im bola odobratá akreditácia. Dôvod: opakované a vážne porušovanie štandardov kvality, akademickej etiky a integrity. Továrničky skončili, ale počas svojho pôsobenia stihli „vyrobiť“ desiatky, pokiaľ nie stovky plagiátorských dizertačných prác. Od roku 1995 bolo na policajnej akadémii udelených 683 PhD. titulov.

Rozhodnutie o odobratí akreditácie, bezprecedentné v univerzitnom prostredí Rumunska, navrhla Rada pre etiku a riadenie univerzít (CEMU) a ministerský výnos v tomto smere vydala ministerka školstva minulý týždeň.

Policajnej akadémii bolo nariadené vykonať analýzu ľudských zdrojov a administratívnych kapacít s cieľom reorganizácie celej inštitúcie, všetky dizertačné práce od roku 2011 budú musieť byť preverené systémom na odhaľovanie plagiátov, Policajná akadémia bude v režime osobitného monitorovania ministerstvom školstva.

Rozhodnutie ako celok je historické. Nikdy nebola žiadna univerzita, verejná ani súkromná, sankcionovaná tak tvrdo, aj keď možno niektoré mali byť úplne odstavené.

Fáza „dekontaminácie“ Policajnej akadémie bude pravdepodobne dlhodobým procesom. Z infraštruktúry, ktorá rozvíjala, posilňovala a udržiavala kultúru plagiátorstva a akademických podvodov sa nedá expresne vybudovať nová a kvalitná infraštruktúra.

* * *

Príklad pre iné krajiny?

* * *

P. S. Spomínané rozhodnutie má korene v dlhoročnej a neúnavnej investigatívnej práci a v nebojácnom, stabilnom a neutíchajúcom boji proti akademickým podvodom v Rumunsku v osobe Emilie ŞERCAN z Bukurešťskej univerzity (Fakulta žurnalistiky a komunikačných vied, Katedra žurnalistiky). Jej odhalenia týkajúce sa plagiátorstva viedli k pozitívnym zmenám vo vysokom školstve. Dlhoročné úsilie E. Şercan bolo korunované v roku 2019: stala sa víťazkou medzinárodnej ceny za oblasť akademickej integrity, ktorú udeľuje European Network for Academic Integrity.

Súvisiace články:

  • o aktivitách E. Şercan:

Môže byť zisťovanie podozrení z plagiátorstva životu nebezpečné? Áno, môže

Plagiátorstvo na vysokých školách pod správou silových rezortov

The Doctorates Factory or Ph.D. Plagiarism Plague or SOS from Romania

  • o plagiátorstve

Za plagiátorstvo by nemali byť trestaní len študenti

Boj s plagiátormi nevyhráme len odoberaním titulov

Poznáme najsilnejšiu zbraň proti plagiátorstvu. Je to poctivosť

Výsledky analýzy efektívnosti nástrojov na podporu odhaľovania plagiátov

Plagiátorstvo v dizertáciách a vedeckých publikáciách

Umelá inteligencia už zasadla do školských lavíc …

22.01.2023

Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.

Školstvo je na ťahu, ale …

10.01.2023

Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, ...). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?

S akademickou integritou by sa mali oboznamovať už stredoškoláci

05.12.2022

Začať oboznamovať študentov s akademickou integritou až na univerzite je už trochu neskoro.

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 65
Celková čítanosť: 108844x
Priemerná čítanosť článkov: 1675x

Autor blogu

Kategórie