Založ si blog

Koniec jedného mýtu

Ženy v minulosti robili všetko čo aj muži. Neexistujú žiadne dôkazy o deľbe pracovných úloh medzi mužmi a ženami počas 2 miliónov rokov evolúcie pre rod Homo až do posledných 12 000 rokov (nástup poľnohospodárstva). Je to zaznamenané v ľudských telách.

Naši neandertálski bratranci, ktorí žili v západnej a strednej Eurázii približne pred 250 000 až 40 000 rokmi. Fosílne dôkazy: ženy a muži mali rovnaké zranenia kostí, čo bolo znakom účasti oboch pohlaví pri rovnakých aktivitách, napr. pri love jeleňov, zubrov, mamutov, … Taktiež opotrebenie predných zubov je rovnaké u žien aj mužov, čo je pravdepodobne výsledkom ich používania pri spracovávaní koží. Dokonca ani po smrti neexistujú žiadne rozdiely medzi pohlaviami v tom, ako a s čím neandertálci pochovávali svojich mŕtvych.

Ukazovatele rozdielneho sociálneho postavenia a deľby úloh medzi pohlaviami prichádzajú až po nástupe poľnohospodárstva. Nedávna opätovná analýza poukazuje na to, že 79 % kultúr opísaných v etnografických údajoch zahŕňa popisy žien-lovkýň. Predchádzajúce interpretácie ich často vynechávali.

Naši paleolitickí predkovia žili vo svete, kde každý v skupine ťahal vlastnou váhou a plnil viacero úloh. Nebola to utópia, ale ani patriarchát.

Tvrdenie, že ženské telo je určené len na zber rastlín, ignoruje ženskú fyziológiu a archeologické dôkazy. Ignorovanie dôkazov udržiava mýtus, ktorý slúži len na posilnenie existujúcich mocenských štruktúr.

Zdroj:

Forget ‘Man the Hunter’ – physiological and archaeological evidence rewrites assumptions about a gendered division of labor in prehistoric times

Úspešné zlyhávanie slovenských vlád

21.02.2024

Všetky vlády u nás úspešne zlyhávajú v boji proti propagácii podvodov.

Nenásytný Bermudský trojuholník sa presunul na Slovensko

18.02.2024

Pohlcuje morálku, etiku, základnú úctu.

Hlas väčšiny nie je dôkazom spravodlivosti

12.02.2024

Stále opakovanie istých tvrdení môže vzbudiť dojem ich pravdivosti v časti publika hlavne vtedy, ak ich prednáša ich populárny líder.

Frakcia Červenej armády / Rote Armee Fraktion / RAF /

V Berlíne zadržali 30 rokov hľadanú teroristku z ľavicovej organizácie Frakcia Červenej armády

27.02.2024 12:44

Organizácia RAF v Nemecku v 70. a 80. rokoch podnikala bombové útoky, únosy a vraždy.

France Ukraine Conference

Vyslať vojakov na Ukrajinu? Opozícia vo Francúzsku reaguje na Macrona podobne ako Fico

27.02.2024 12:40

Opoziční politici vo Francúzsku jednoznačne odmietajú úvahu prezidenta Emmanuela Macrona o nasadení vojenských jednotiek na ukrajinskom území.

NR SR, parlament, trestná novela

Poslanci neprijali uznesenie týkajúce sa použitia rakiet z KĽDR a odsúdil rezolúciu europarlamentu k trestnej novele

27.02.2024 12:34

Snemovňa tiež vyzvala EP, aby rešpektovala, že úprava zákona a zrušenie ÚŠP je "suverénnym rozhodnutím demokraticky zvolenej vlády SR".

Ukrajina, vojna

Ak NATO pošle vojakov na Ukrajinu, vojna s ním bude nevyhnutná, hrozí Kremeľ. Stoltenberg sa vyjadril

27.02.2024 12:12

NATO nemá v pláne vyslať na Ukrajinu bojové jednotky.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 95
Celková čítanosť: 164631x
Priemerná čítanosť článkov: 1733x

Autor blogu

Kategórie