Ženy v minulosti robili všetko čo aj muži. Neexistujú žiadne dôkazy o deľbe pracovných úloh medzi mužmi a ženami počas 2 miliónov rokov evolúcie pre rod Homo až do posledných 12 000 rokov (nástup poľnohospodárstva). Je to zaznamenané v ľudských telách.
Naši neandertálski bratranci, ktorí žili v západnej a strednej Eurázii približne pred 250 000 až 40 000 rokmi. Fosílne dôkazy: ženy a muži mali rovnaké zranenia kostí, čo bolo znakom účasti oboch pohlaví pri rovnakých aktivitách, napr. pri love jeleňov, zubrov, mamutov, … Taktiež opotrebenie predných zubov je rovnaké u žien aj mužov, čo je pravdepodobne výsledkom ich používania pri spracovávaní koží. Dokonca ani po smrti neexistujú žiadne rozdiely medzi pohlaviami v tom, ako a s čím neandertálci pochovávali svojich mŕtvych.
Ukazovatele rozdielneho sociálneho postavenia a deľby úloh medzi pohlaviami prichádzajú až po nástupe poľnohospodárstva. Nedávna opätovná analýza poukazuje na to, že 79 % kultúr opísaných v etnografických údajoch zahŕňa popisy žien-lovkýň. Predchádzajúce interpretácie ich často vynechávali.
Naši paleolitickí predkovia žili vo svete, kde každý v skupine ťahal vlastnou váhou a plnil viacero úloh. Nebola to utópia, ale ani patriarchát.
Tvrdenie, že ženské telo je určené len na zber rastlín, ignoruje ženskú fyziológiu a archeologické dôkazy. Ignorovanie dôkazov udržiava mýtus, ktorý slúži len na posilnenie existujúcich mocenských štruktúr.
Zdroj:
Myslí sa tým, že prípadná fašistická povinná... ...
tak som si pozrel ten zdroj. Ta teta sa... ...
Ideologické skreslenie faktov vďaka feminizmu... ...
Celá debata | RSS tejto debaty