Založ si blog

Kedy sa zobudia spiace krásavice (parlament, školstvo, justícia)?

Písanie rôznych druhov vysokoškolských prác na objednávku (contract cheating) je dnes vnímané ako najvážnejší problém akademickej integrity. Došlo ku globálnemu nárastu využívania týchto služieb študentmi. Svedčia o tom nielen mnohé analýzy, ale aj osobné svedectvá študentov.

Internet ponúka širokú škálu služieb týkajúcich sa písania rôznych typov prác na objednávku, ktoré sú „maskované“ tým, že ponúkajú vypracovanie podkladov k práci. Naše školstvo, parlament a justícia nereagujú, pritom už viacero jurisdikcií považuje poskytovanie takýchto služieb za nelegálne a sankcionuje ich (napríklad Írsko, Austrália, Čierna Hora). Predloženie takejto práce jej objednávateľom je plagiátorstvom. Získanie titulu na základe predloženia takejto práce znamená získanie titulu podvodom.

Aj slovenský internet ponúka takéto služby (zoznam nie je úplný): epodklady.sk, studijne-podklady.sk, epodklady.sk, napisemepracu.net, pisanieprac.sk, diplomovky-bakalarky.eu, podkladovo.sk, svetseminarek.sk, diplomoveprace.sk, pisaniezaverecnejprace.weebly.com, toppodklady.sk, pracenamieru.eu, vsprace.sk, zaverecneprace.sk, bakalarky-diplomovky.sk, zaverecneprace.webnode.sk, kvalitneseminarky.sk, seminarkybezprace.sk, podklady.sk, abcprojekty.com, mytonapiseme.sk, zaverecneprace.sk, pisanieprac.sk, profipodklady.sk, napisemtipracu.sk.

www.freeimageslive.co.uk, ostrich.jpg, CC BY 3.0

A slovenská reakcia? Žiadna snaha o potláčanie takýchto aktivít. To nedá rozum, to nevyhnije. Čo je toto za gazdovstvo?

Pritom tieto služby sú známe na slovenskom internete prinajmenšom od roku 2010. Kedy zazvoní budík? Zazvoní vôbec?

P. S. Platí to nielen pre aktuálnu garnitúru, ale aj pre predošlé.

Zdroje:

Za plagiátorstvo by nemali byť trestaní len študenti

Poznáme najsilnejšiu zbraň proti plagiátorstvu. Je to poctivosť

Chcete sa raz hanbiť po ukončení vysokej školy?

04.05.2021

Kultúra akademickej integrity na Slovensku je na nízkej úrovni. Určite bude potrebovať značnú dávku živej vody, aby začala v spoločnosti jej pozitívna rezonancia.

Ostrov prezidenta

04.05.2021

Z Popradu je na Aleuty trochu ďaleko … 😉

Slovensko: časová snímka zo 4. marca 2021

10.03.2021

Triezve zhodnotenie situácie na Slovensku zo zahraničného pera.

Eduard Heger, núdzový stav

Od soboty sa končí núdzový stav, politici chvália ľudí za trpezlivosť

14.05.2021 15:13

Núdzový stav na Slovensku sa skončí uplynutím 14. mája. Rozhodla o tom v piatok vláda. Mimoriadna situácia z 11. marca trvá naďalej, aj po ukončení núdzového stavu.

remišová

Remišová napadla návrh Sme rodina o kolúznej väzbe

14.05.2021 14:55

Ak by novela upravujúca podmienky kolúznej väzby od Sme rodina vstúpila do platnosti, protikorupčné zameranie tejto vlády by stratilo svoj zmysel, tvrdí Remišová.

bratislavsky hrad, nabrezie,

Počet obyvateľov Slovenska vlani stúpol, vďaka migrácii

14.05.2021 14:43

Zo Slovenska sa vlani v čase pandémie vysťahovalo menej obyvateľov ako v predchádzajúcich rokoch, najčastejšie zamierili do Česka.

Milan Ftáčnik

S Milanom Ftáčnikom odchádza z politiky slušnosť

14.05.2021 14:00

MARTIN KRNO: Je to šokujúca pre každého, kto ho lepšie poznal a kto ho mal rád. Milana Ftáčnika totiž pre nás nebolo možné nemať rád.

Peťo Kravjar

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 23839x
Priemerná čítanosť článkov: 1255x

Autor blogu

Kategórie