Agenti AI (resp. „AI vedci“) pracujú podobným spôsobom ako vedci, ale sú oveľa efektívnejší

Tím počítačových vedcov zo Stanfordu vytvoril virtuálne laboratórium, kde umelá inteligencia (AI) pôsobí ako skutoční vedci! Toto nie je sci-fi – to je neuveriteľne dobre fungujúci prielom.

Počítačoví vedci „vyškolili“ troch AI vedcov, každého s inou vedeckou špecializáciou – jeden vedel o obranných systémoch ľudského tela, ďalší rozumel počítačovej biológii a tretí bol odborníkom na strojové učenie. Títo AI vedci spolupracovali medzi sebou takmer ako ľudskí výskumníci, ale oveľa rýchlejšie.

Ľudskí výskumníci neriadili týchto AI vedcov na mikroúrovni. Mali s nimi len krátke 5-10-minútové stretnutia, aby im dali ďalšie pokyny a smerovanie. AI vedci potom pracovali sami, diskutovali medzi sebou o problémoch a hľadali najlepší spôsob, ako vyriešiť vedecké výzvy.

V prvom veľkom teste mali AI vedci navrhnúť špeciálne proteínové fragmenty, ktoré by sa mohli pripojiť k vírusu. Väčšine ľudských výskumných tímov by to trvalo mesiace – ale títo vedci vytvorili asi 100 potenciálnych štruktúr vo veľmi krátkom čase. Pri testovaní v experimentoch v reálnom svete sa úspešne pripojilo k cieľovému vírusu viac ako 90 % týchto štruktúr!

James Zou, jeden z výskumníkov, vysvetlil, že systém navrhli tak, aby bol flexibilný, čo znamená, že AI vedci by mohli potenciálne riešiť všetky druhy vedeckých problémov v rôznych oblastiach.

To nie je len skvelý experiment – je to pohľad do budúcnosti vedeckého výskumu. Výskumníci to vidia ako úplne nový spôsob práce, kde AI nie je len nástrojom, ale partnerom pre spoluprácu pri riešení zložitých problémov.

V nasledujúcich desiatich rokoch AI dramaticky zmení spôsob vedeckej práce. Pracovať so systémami AI nebude len trendová zručnosť – bude to nevyhnutné pre udržanie si konkurencieschopnosti vo výskume.

Tento prístup predstavuje zásadnú zmenu: namiesto toho, aby AI bola niečím, čo len nasleduje príkazy, stáva sa kreatívnym riešiteľom problémov, môže spolupracovať s ľudskými výskumníkmi a to môže urýchliť vedecké objavy spôsobmi, ktorým ešte len začíname rozumieť.

Zdroj:

Virtual lab powered by ‘AI scientists’ super-charges biomedical research

Myslenie = nenahraditeľná kompetencia

28.03.2025

Keď študenti obchádzajú mentálnu námahu, riskujú, že sa stanú pasívnymi pozorovateľmi namiesto toho, aby boli aktívnymi tvorcami myšlienok.

Čo mága USA? MAGA?

21.03.2025

Kritický pohľad na politiku USA od autorov z USA.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Putinov vyjednávač: Otvára sa cesta k mieru, ale Rusko chce dlhodobé riešenie

04.04.2025 06:15

Ľudia z Trumpovho okolia podľa NBC News odporúčajú, aby mal ďalší telefonát s Putinom až po tom, ako Rusko úplne pristúpi na dohodnuté prímerie.

Jun Sok-jol

Južná Kórea: Ústavný súd potvrdil odvolanie prezidenta Jun Sok-jola

04.04.2025 06:00

Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

Russia Ukraine War

Fínsko sa vracia do obdobia zimnej vojny so Stalinom. Zásobí sa mínami proti Putinovej armáde, viac ako milión kusov nie tak dávno zničilo

04.04.2025 06:00

Fíni plánujú dávať na obranu tri percentá hrubého domáceho produktu a rozhodli sa odstúpiť od dohovoru OSN, ktorý zakazuje používanie protipechotných mín.

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.