Založ si blog

Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?

Význam akademickej integrity spočíva v jej úzkom vzťahu ku kvalite vzdelávania, výskumu a rozvoju poznania. Akademická integrita je rozhodujúca pre každý aspekt vzdelávacieho procesu. Vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity nie je homogénne, závisí od krajín, regiónov a kultúry. V celom sektore vysokoškolského vzdelávania potrebujeme vytvoriť spoločné vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity, čo pomôže zvýšiť kvalitu vzdelávania na univerzitách a to na národnej a globálnej úrovni.

Výchova v rodine, v škole, celková spoločenská klíma, vplyv médií, postoje politikov a verejných činiteľov k porušovaniu akademickej integrity tiež zohrávajú významnú úlohu pri formovaní verejnej mienky a odrážajú sa vo vnímaní hodnôt u obyvateľstva. Sú krajiny, kde vysokopostavení politici a verejní činitelia ani po jasných dôkazoch o ich plagiátorstve neprijímajú dôsledky ich konania a neodstupujú zo svojich funkcií. Tam, kde sa to deje, sa plagiátorstvo často považuje za spoločensky ospravedlniteľné, tolerované a možno aj tajne obdivované, čím sa dáva veľmi zlý príklad mladej generácii. Takáto situácia znehodnocuje celý systém vzdelávania, vedy a výskumu a dôsledky takéhoto konania postupne pocíti celá spoločnosť.

Prvky integrity, etiky a etikety pretrvávajú celé veky (nie storočia, ale tisícročia)

Prvky integrity nájdeme, keď sa ponoríme hlboko do minulosti. V starovekom Egypte bola „maat“ etickou tradíciou. Maat ako morálne myslenie a prax je definované najmä praktizovaním siedmich hlavných cností: pravdy, spravodlivosti, slušnosti, harmónie, rovnováhy, vzájomnosti a poriadku. Okolo roku 3 000 rokov pred pred našim letopočtom sa maat ako morálne myslenie a prax vyvinula do životnej filozofie v starovekom Egypte.

Mladší prameň Ptahhotepove pokyny (tiež  Ptahhotepove učenie alebo Ptahhotepove maximy alebo Ptahhotepove príkazy) obsahuje hodnoty, ktoré sú akceptované aj dnes. Maat prenikala do starovekého práva, štátnej správy a jej prvkov; nachádza sa aj v Ptahhotepovi . V Pokynoch sa zaoberá etikou, morálkou, cnosťami, skazenosťou, spravodlivosťou a nespravodlivosťou. Toto dielo vzniklo približne v rokoch 2414 – 2375 pred n. l.

A možno existujú ešte staršie pramene.

Je dôležité poznamenať, že táto staroegyptská kultúra učila o tom, ako sa k sebe navzájom správať ľudsky, ale nemala výčitky voči vlastníctvu otrokov .

Súvisiaca literatúra:

Karenga, M. (2004). Maat The moral ideal in Ancient Egypt: A Study in Classical African Ethics. Psychology Press

Bunson, M. R. (2002). Encyclopedia of Ancient Egypt. Facts on File.

Nederhof, M. J. (2009, October 18). Instructions of Ptahhotep. https://mjn.host.cs.st-andrews.ac.uk/…/pdf/Ptahhotep.pdf

Skelton, J. (2013). Persuasion in Antiquity: A Content Analysis of Ptahhotep’s Maxims and Lao Tzŭ’s Tao Te Ching. Thesis. Rochester Institute of Technology. https://scholarworks.rit.edu/theses/945/

Lichtheim, M. (1997). Moral values in Ancient Egypt. https://www.zora.uzh.ch/…/Lichtheim_1997_Moral_Values…

Gunn, B. G. (2009). The Instruction of Ptah-Hotep and the Instruction of Ke’Gemni: The Oldest Books in the World. https://www.gutenberg.org/files/30508/30508-h/30508-h.htm

Czabanowski, W. (2015). Maksymy Wezyra Ptahhotepa – wyraz ideologii klasy urzędniczej okresu Starego Państwa. Kwartalnik filozoficzny, 43(3). 135-155

Kravjar, J. (2022). Technology as an Ally and an Adversary of Academic Integrity

Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty

17.04.2024

Umelá inteligencia prudko preniká aj do školstva. Aké sú etické aspekty súvisiace s jej implementáciou vo vysokom školstve?

Ministri ako z rozprávky

24.03.2024

Viete, že celá krajina sa bude mať dobre, ak bude mať bohatých ministrov?

Slovenská republika (SR) alebo SRO

20.03.2024

Konečný odpočet vystaví koalícii budúcnosť

special podcast pocuvajte Pravdu novy jzbt6t / Počúvajte Pravdu /

Po 20 rokoch v únii nemôžeme na ňu najmä nadávať, ak ju chceme zmeniť

04.05.2024 06:05

Európska únia sa môže a má kritizovať. U nás však kritika dosahuje absurdné rozmery.

Peter Pellegrini, Andrej Danko

Nebude to boj, ale permanentné napätie. Hlas a SNS sú znova na nože: Fico je ticho, aby koalícia prežila

04.05.2024 06:00

Hlasovanie o Fonde na podporu umenia tretíkrát presunuli. Dôvodom sú spory medzi SNS a Hlasom.

kalifát, demonštrácia, islamisti, moslimovia

Žiadať kalifát nie je trestné, tvrdia odborníci. Aj to je sloboda prejavu

04.05.2024 06:00

Možno zakázať demonštráciu, kde spochybňujú základné práva, alebo by to nebolo demokratické? V Nemecku riešia dilemu, ktorú vyvolalo zhromaždenie moslimských radikálov.

radnica, Banská Bystrica

Vzácny erb na najkrajšom slovenskom námestí sa na svoje miesto nevráti. Mesto má však náhradu

04.05.2024 06:00

Historický skvost zdobil banskobystrickú Radnicu na Námestí SNP viac ako dve storočia. Vlani na jeseň však odtiaľ mestský erb zložili a dnes je už isté, že na pôvodné miesto sa nikdy nevráti.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 178111x
Priemerná čítanosť článkov: 1729x

Autor blogu

Kategórie