Agenti AI (resp. „AI vedci“) pracujú podobným spôsobom ako vedci, ale sú oveľa efektívnejší

Tím počítačových vedcov zo Stanfordu vytvoril virtuálne laboratórium, kde umelá inteligencia (AI) pôsobí ako skutoční vedci! Toto nie je sci-fi – to je neuveriteľne dobre fungujúci prielom.

Počítačoví vedci „vyškolili“ troch AI vedcov, každého s inou vedeckou špecializáciou – jeden vedel o obranných systémoch ľudského tela, ďalší rozumel počítačovej biológii a tretí bol odborníkom na strojové učenie. Títo AI vedci spolupracovali medzi sebou takmer ako ľudskí výskumníci, ale oveľa rýchlejšie.

Ľudskí výskumníci neriadili týchto AI vedcov na mikroúrovni. Mali s nimi len krátke 5-10-minútové stretnutia, aby im dali ďalšie pokyny a smerovanie. AI vedci potom pracovali sami, diskutovali medzi sebou o problémoch a hľadali najlepší spôsob, ako vyriešiť vedecké výzvy.

V prvom veľkom teste mali AI vedci navrhnúť špeciálne proteínové fragmenty, ktoré by sa mohli pripojiť k vírusu. Väčšine ľudských výskumných tímov by to trvalo mesiace – ale títo vedci vytvorili asi 100 potenciálnych štruktúr vo veľmi krátkom čase. Pri testovaní v experimentoch v reálnom svete sa úspešne pripojilo k cieľovému vírusu viac ako 90 % týchto štruktúr!

James Zou, jeden z výskumníkov, vysvetlil, že systém navrhli tak, aby bol flexibilný, čo znamená, že AI vedci by mohli potenciálne riešiť všetky druhy vedeckých problémov v rôznych oblastiach.

To nie je len skvelý experiment – je to pohľad do budúcnosti vedeckého výskumu. Výskumníci to vidia ako úplne nový spôsob práce, kde AI nie je len nástrojom, ale partnerom pre spoluprácu pri riešení zložitých problémov.

V nasledujúcich desiatich rokoch AI dramaticky zmení spôsob vedeckej práce. Pracovať so systémami AI nebude len trendová zručnosť – bude to nevyhnutné pre udržanie si konkurencieschopnosti vo výskume.

Tento prístup predstavuje zásadnú zmenu: namiesto toho, aby AI bola niečím, čo len nasleduje príkazy, stáva sa kreatívnym riešiteľom problémov, môže spolupracovať s ľudskými výskumníkmi a to môže urýchliť vedecké objavy spôsobmi, ktorým ešte len začíname rozumieť.

Zdroj:

Virtual lab powered by ‘AI scientists’ super-charges biomedical research

Myslenie = nenahraditeľná kompetencia

28.03.2025

Keď študenti obchádzajú mentálnu námahu, riskujú, že sa stanú pasívnymi pozorovateľmi namiesto toho, aby boli aktívnymi tvorcami myšlienok.

Čo mága USA? MAGA?

21.03.2025

Kritický pohľad na politiku USA od autorov z USA.

Ukrajina, vojna na Ukrajine, vojak, vojaci, zákopy

Tajná vojenská bašta Ukrajiny a USA. Podpora vo vojne bola rozsiahlejšia, než priznali. Čím Kyjev rozhneval Washington?

03.04.2025 12:00

Podľa NYT sa už v úvode vojny vydali dvaja ukrajinskí dôstojníci na tajnú misiu do Wiesbadenu, kde rokovali s americkými partnermi.

Greenland / Grónsko /

Koľko by Američanov stálo ovládnutie Grónska? Biely dom si už robí prepočty, do ostrova chce vrážať oveľa viac ako Dánsko

03.04.2025 11:58

Ide o zatiaľ najkonkrétnejší krok USA v rámci snahy premeniť na realitu želanie prezidenta Donalda Trumpa.

nr sr

Poslanci schválili zákaz letov, pozostalí po vojakoch či policajtoch dostanú odškodné

03.04.2025 11:37, aktualizované: 11:52

Vyplácať sa bude v prípade, keď policajt, respektíve vojak, zomrie v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania.

pecho

V SHMÚ sa menia šéfovia ako na bežiacom páse. Končí aj známy klimatológ: Vedenie zastrašuje odborníkov, sú pre nich plevel

03.04.2025 11:21

Kritikou nešetril ani na ministerstvo životného prostredia, ktorému šéfuje Tomáš Taraba, nominant SNS.