Moc chutí, chuť moci

Moc nie je dobrá ani zlá. Môže stať dobrom aj zlom, záleží na tom, kto ju používa a ako s ňou zaobchádza. Možno je moc istým druhom šťastia. Byť „hore“, na špičke, byť viditeľný, vidieť a vedieť, čo iní nevidia a nevedia, byť neprehliadnuteľný, populárny, ovplyvňovať, rozhodovať o tisícoch ale aj o miliardách, … To láka, to chutí, to môže opájať.

Médiá sú takmer pri všetkom a na všetkých úrovniach – národných, krajských, okresných, mestských, dedinských – dotvárajú obraz politikov a verejných činiteľov, či sú významní (veľmuži), alebo len pešiaci na politickej šachovnici.

Veľmuži rečnia, podpisujú historické aj nehistorické dokumenty, prijímajú oficiálne i neoficiálne návštevy, vyznamenávajú, varujú, hrešia, nadávajú, utešujú, zotrvávajú v priateľských a srdečných rozhovoroch, ale aj iných. Čas poväčšine otupí ich počiatočný elán, priamosť, odvahu k činu, cieľavedomosť, skromnosť, vyrovnanú fyzickú i duševnú silu, … Otupí aj ich predsavzatia, princípy a hodnoty. Nuž ľahko je zopsuť sa, keď má človek na to toľko príležitostí. Ťažko je nezopsuť sa. Dá sa nezopsuť, ale to chce CHARAKTER.

Skutočnou skúškou charakteru je schopnosť odolať pokušeniam moci a zachovať si morálne hodnoty a integritu. To je výzva, ktorej čelia všetci, veľmuži.

Ak moc chutí, apetít stúpa. Veľmuži sa snažia rozširovať svoj vplyv, svoju moc. Človek je ešte vždy vo svojej podstate lovcom mamutov. Tých síce už dávno niet, ale človek ešte vždy chce uloviť čo najväčší kus mäsa. Keby len mäsa. Pravda padá pod oštepmi klamstiev, krváca. A čo sú dnešné mamuty? Bankové kontá, hnuteľnosti, nehnuteľnosti, postavenie, popularita, vplyv, publicita, … A pre toto sú ľudia schopní urobiť čokoľvek, často na úkor morálky a pravdy.

Ako povedal Lord Acton (1834-1902): „Moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne.“ Tento výrok vystihuje nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nekontrolovaná moc pre jednotlivca i spoločnosť.  

Moc je ako sladký jed – láka svojou chuťou, vôňou, možnosťami. Ale keďže je jedom, môže otráviť charakter tých, ktorí s ňou neprimerane zaobchádzajú.

Súvisiace články:

Pripomína vám to niekoho?

To hádam nie, pán premiér

Recept ako na to, alebo všetko tu už bolo?

Inštrukcie/rady pre premiéra a nielen preňho

Spýtal som sa Konfucia, ako hodnotí vládu R. Fica

30.05.2025

Úlohou vládcu je zjednocovať a vládnuť so spravodlivosťou, získavať si ľudí morálne opodstatnenými prostriedkami.

Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde

12.05.2025

Čas odhaľuje psie kúsky mocných.

Dejiny jednej strany v skratke

04.05.2025

Výkladná skriňa určitého typu politiky.

Ukrajina, vojaci

Na Ukrajine bol zabitý Maďar len preto, že nechcel do vojny, komentuje Szijjártóv námestník. Armáda obvinenia odmieta

10.07.2025 22:40

Budapešť si predvolala veľvyslanca Kyjeva kvôli smrti ukrajinského Maďara.

Donald Trump

Sudca stopol Trumpov dekrét o obmedzení práva na občianstvo

10.07.2025 21:55

Prezident chce, aby všetky deti narodené po 19. februári, ktorých rodičia nie sú občanmi alebo osobami so zákonným trvalým pobytom v USA, podliehali deportácii.

Zelenskyj

Zelenskyj má dôvod na spokojnosť. USA obnovia vojenskú pomoc Kyjevu, Nemecko nakúpi pre Ukrajinu Patrioty

10.07.2025 19:40

Ukrajina nedostávala americkú vojenskú pomoc od 2. júla.