Založ si blog

Toxická pozitivita a politická korektnosť (N. Blagoeva)

Pozitivita je dôležitá, ale iba ak sa praktizuje poctivo a v správnom dávkovaní. Toxická pozitivita zahŕňa odmietnutie negatívnych emócií, konfliktov a konfrontácií na základe presvedčenia, že kvalita života znamená život bez negatívnych emócií. Prízvukuje, že bez ohľadu na to, čo sa stane, musíme si zachovať prísne pozitívne myslenie.

Keď sa prihlásime k toxickej pozitivite, odmietame, popierame, vytláčame alebo potláčame uznanie stresu, depresie a traumy v našich životoch. To predlžuje alebo úplne vylučuje možnosť zotavenia.

Tým, že pravidelne nevyjadrujeme svoj nesúhlas, alebo to, čo si myslíme a cítime v určitých situáciách, stávame sa neautentickými a chýba nám integrita v našich každodenných interakciách. To samo o sebe má vážne dôsledky, ktoré znemožňujú mať zmysluplný a šťastný život.

V posledných rokoch sociálne médiá tento problém ešte viac eskalovali tým, že umožnili prejavovať iba sympatie, lásku, starostlivosť a iné pozitívne emócie.

Politická korektnosť je aktom vyhýbaniu sa takému jazykovému prejavu a konaniu, ktoré by mohlo byť pre iných urážlivé. Podobne ako toxická pozitivita, aj politická korektnosť bola pôvodne dobre mienená. Teraz sa však stala skvelým spôsobom ako potlačiť slobodu vyjadrovať odlišné názory a zdiskreditovať čokoľvek, čo sa líši od dominantných naratívov (vysvetlení alebo príbehov, ktoré sa rozprávajú v službách záujmov a ideológií dominantnej sociálnej skupiny, pričom dominanciu zvyčajne dosahujú opakovaním, zjavnou autoritou hovoriaceho a umlčaním alternatívnych názorov).

Autorka tohto článku píše, že je šťastná, že žila v Bulharsku za socializmu ale aj v takzvanom „slobodnom svete“. V poslednom čase cíti, že je oveľa viac potlačované slobodne vyjadriť svoj názor ako za jej obdobia v socializme. Napriek tomu tvrdí, že „slobodný svet“ nebol nikdy menej slobodný a politická korektnosť sa stala nástrojom kolektívnej manipulácie.

Je presvedčená, že tým, že nevyjadrujeme nechuť a nesúhlas, v skutočnosti robíme medvediu službu ľudstvu a aj sebe. Nikdy spolu nevytvoríme krajší svet, po ktorom túžime, ak nevyjadríme to, čo cítime a čo si myslíme a potom svoje činy s tým zosúladíme.

Zdroj:

Toxic Positivity and Political Correctness are in Service to Darkness

Úspešné zlyhávanie slovenských vlád

21.02.2024

Všetky vlády u nás úspešne zlyhávajú v boji proti propagácii podvodov.

Nenásytný Bermudský trojuholník sa presunul na Slovensko

18.02.2024

Pohlcuje morálku, etiku, základnú úctu.

Hlas väčšiny nie je dôkazom spravodlivosti

12.02.2024

Stále opakovanie istých tvrdení môže vzbudiť dojem ich pravdivosti v časti publika hlavne vtedy, ak ich prednáša ich populárny líder.

Frakcia Červenej armády / Rote Armee Fraktion / RAF /

V Berlíne zadržali 30 rokov hľadanú teroristku z ľavicovej organizácie Frakcia Červenej armády

27.02.2024 12:44

Organizácia RAF v Nemecku v 70. a 80. rokoch podnikala bombové útoky, únosy a vraždy.

France Ukraine Conference

Vyslať vojakov na Ukrajinu? Opozícia vo Francúzsku reaguje na Macrona podobne ako Fico

27.02.2024 12:40

Opoziční politici vo Francúzsku jednoznačne odmietajú úvahu prezidenta Emmanuela Macrona o nasadení vojenských jednotiek na ukrajinskom území.

NR SR, parlament, trestná novela

Poslanci neprijali uznesenie týkajúce sa použitia rakiet z KĽDR a odsúdil rezolúciu europarlamentu k trestnej novele

27.02.2024 12:34

Snemovňa tiež vyzvala EP, aby rešpektovala, že úprava zákona a zrušenie ÚŠP je "suverénnym rozhodnutím demokraticky zvolenej vlády SR".

Ukrajina, vojna

Ak NATO pošle vojakov na Ukrajinu, vojna s ním bude nevyhnutná, hrozí Kremeľ. Stoltenberg sa vyjadril

27.02.2024 12:12

NATO nemá v pláne vyslať na Ukrajinu bojové jednotky.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 95
Celková čítanosť: 164628x
Priemerná čítanosť článkov: 1733x

Autor blogu

Kategórie