Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?

Význam akademickej integrity spočíva v jej úzkom vzťahu ku kvalite vzdelávania, výskumu a rozvoju poznania. Akademická integrita je rozhodujúca pre každý aspekt vzdelávacieho procesu. Vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity nie je homogénne, závisí od krajín, regiónov a kultúry. V celom sektore vysokoškolského vzdelávania potrebujeme vytvoriť spoločné vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity, čo pomôže zvýšiť kvalitu vzdelávania na univerzitách a to na národnej a globálnej úrovni.

Výchova v rodine, v škole, celková spoločenská klíma, vplyv médií, postoje politikov a verejných činiteľov k porušovaniu akademickej integrity tiež zohrávajú významnú úlohu pri formovaní verejnej mienky a odrážajú sa vo vnímaní hodnôt u obyvateľstva. Sú krajiny, kde vysokopostavení politici a verejní činitelia ani po jasných dôkazoch o ich plagiátorstve neprijímajú dôsledky ich konania a neodstupujú zo svojich funkcií. Tam, kde sa to deje, sa plagiátorstvo často považuje za spoločensky ospravedlniteľné, tolerované a možno aj tajne obdivované, čím sa dáva veľmi zlý príklad mladej generácii. Takáto situácia znehodnocuje celý systém vzdelávania, vedy a výskumu a dôsledky takéhoto konania postupne pocíti celá spoločnosť.

Prvky integrity, etiky a etikety pretrvávajú celé veky (nie storočia, ale tisícročia)

Prvky integrity nájdeme, keď sa ponoríme hlboko do minulosti. V starovekom Egypte bola „maat“ etickou tradíciou. Maat ako morálne myslenie a prax je definované najmä praktizovaním siedmich hlavných cností: pravdy, spravodlivosti, slušnosti, harmónie, rovnováhy, vzájomnosti a poriadku. Okolo roku 3 000 rokov pred pred našim letopočtom sa maat ako morálne myslenie a prax vyvinula do životnej filozofie v starovekom Egypte.

Mladší prameň Ptahhotepove pokyny (tiež  Ptahhotepove učenie alebo Ptahhotepove maximy alebo Ptahhotepove príkazy) obsahuje hodnoty, ktoré sú akceptované aj dnes. Maat prenikala do starovekého práva, štátnej správy a jej prvkov; nachádza sa aj v Ptahhotepovi . V Pokynoch sa zaoberá etikou, morálkou, cnosťami, skazenosťou, spravodlivosťou a nespravodlivosťou. Toto dielo vzniklo približne v rokoch 2414 – 2375 pred n. l.

A možno existujú ešte staršie pramene.

Je dôležité poznamenať, že táto staroegyptská kultúra učila o tom, ako sa k sebe navzájom správať ľudsky, ale nemala výčitky voči vlastníctvu otrokov .

Súvisiaca literatúra:

Karenga, M. (2004). Maat The moral ideal in Ancient Egypt: A Study in Classical African Ethics. Psychology Press

Bunson, M. R. (2002). Encyclopedia of Ancient Egypt. Facts on File.

Nederhof, M. J. (2009, October 18). Instructions of Ptahhotep. https://mjn.host.cs.st-andrews.ac.uk/…/pdf/Ptahhotep.pdf

Skelton, J. (2013). Persuasion in Antiquity: A Content Analysis of Ptahhotep’s Maxims and Lao Tzŭ’s Tao Te Ching. Thesis. Rochester Institute of Technology. https://scholarworks.rit.edu/theses/945/

Lichtheim, M. (1997). Moral values in Ancient Egypt. https://www.zora.uzh.ch/…/Lichtheim_1997_Moral_Values…

Gunn, B. G. (2009). The Instruction of Ptah-Hotep and the Instruction of Ke’Gemni: The Oldest Books in the World. https://www.gutenberg.org/files/30508/30508-h/30508-h.htm

Czabanowski, W. (2015). Maksymy Wezyra Ptahhotepa – wyraz ideologii klasy urzędniczej okresu Starego Państwa. Kwartalnik filozoficzny, 43(3). 135-155

Kravjar, J. (2022). Technology as an Ally and an Adversary of Academic Integrity

Spýtal som sa Konfucia, ako hodnotí vládu R. Fica

30.05.2025

Úlohou vládcu je zjednocovať a vládnuť so spravodlivosťou, získavať si ľudí morálne opodstatnenými prostriedkami.

Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde

12.05.2025

Čas odhaľuje psie kúsky mocných.

Dejiny jednej strany v skratke

04.05.2025

Výkladná skriňa určitého typu politiky.

Izrael Hamas Gaza

Mediátori údajne pracujú na preklenutí rozdielov medzi Izraelom a Hamasom

14.07.2025 23:05

Sprostredkovatelia zvažujú „inovatívne mechanizmy“, aby po týždni rokovaní o prímerí v Pásme Gazy preklenuli rozdiely medzi delegáciami Izraela a Hamasu.

Trump

Trump dal Putinovi ultimátum a hrozí tvrdými clami. USA zbroja spojencov NATO

14.07.2025 22:37, aktualizované: 23:11

Ukrajina dostane podľa šéfa NATO „obrovské“ množstvo zbraní, vrátane systémov protivzdušnej obrany, rakiet a delostreleckej munície.

irán, urán, Arak, reaktor

Irán odmieta jadrové rokovania s USA podmienené zastavením obohacovania uránu

14.07.2025 22:22

Washington a Teherán viedli niekoľko kôl jadrových rokovaní s cieľom dosiahnuť dohodu, keď ich Izrael prerušil útokom na Irán.

SR Pečovská Nová Ves, Robert Fico

Fico dostal návrh Bruselu, čo Slovensku garantuje po podpore protiruských sankcií. Premiér ho posiela politickým stranám

14.07.2025 21:19

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť, komentoval premiér Robert Fico hľadanie kompromisu s Bruselom o podpore 18. balíka protiruských sankcií.