Založ si blog

Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?

Význam akademickej integrity spočíva v jej úzkom vzťahu ku kvalite vzdelávania, výskumu a rozvoju poznania. Akademická integrita je rozhodujúca pre každý aspekt vzdelávacieho procesu. Vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity nie je homogénne, závisí od krajín, regiónov a kultúry. V celom sektore vysokoškolského vzdelávania potrebujeme vytvoriť spoločné vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity, čo pomôže zvýšiť kvalitu vzdelávania na univerzitách a to na národnej a globálnej úrovni.

Výchova v rodine, v škole, celková spoločenská klíma, vplyv médií, postoje politikov a verejných činiteľov k porušovaniu akademickej integrity tiež zohrávajú významnú úlohu pri formovaní verejnej mienky a odrážajú sa vo vnímaní hodnôt u obyvateľstva. Sú krajiny, kde vysokopostavení politici a verejní činitelia ani po jasných dôkazoch o ich plagiátorstve neprijímajú dôsledky ich konania a neodstupujú zo svojich funkcií. Tam, kde sa to deje, sa plagiátorstvo často považuje za spoločensky ospravedlniteľné, tolerované a možno aj tajne obdivované, čím sa dáva veľmi zlý príklad mladej generácii. Takáto situácia znehodnocuje celý systém vzdelávania, vedy a výskumu a dôsledky takéhoto konania postupne pocíti celá spoločnosť.

Prvky integrity, etiky a etikety pretrvávajú celé veky (nie storočia, ale tisícročia)

Prvky integrity nájdeme, keď sa ponoríme hlboko do minulosti. V starovekom Egypte bola „maat“ etickou tradíciou. Maat ako morálne myslenie a prax je definované najmä praktizovaním siedmich hlavných cností: pravdy, spravodlivosti, slušnosti, harmónie, rovnováhy, vzájomnosti a poriadku. Okolo roku 3 000 rokov pred pred našim letopočtom sa maat ako morálne myslenie a prax vyvinula do životnej filozofie v starovekom Egypte.

Mladší prameň Ptahhotepove pokyny (tiež  Ptahhotepove učenie alebo Ptahhotepove maximy alebo Ptahhotepove príkazy) obsahuje hodnoty, ktoré sú akceptované aj dnes. Maat prenikala do starovekého práva, štátnej správy a jej prvkov; nachádza sa aj v Ptahhotepovi . V Pokynoch sa zaoberá etikou, morálkou, cnosťami, skazenosťou, spravodlivosťou a nespravodlivosťou. Toto dielo vzniklo približne v rokoch 2414 – 2375 pred n. l.

A možno existujú ešte staršie pramene.

Je dôležité poznamenať, že táto staroegyptská kultúra učila o tom, ako sa k sebe navzájom správať ľudsky, ale nemala výčitky voči vlastníctvu otrokov .

Súvisiaca literatúra:

Karenga, M. (2004). Maat The moral ideal in Ancient Egypt: A Study in Classical African Ethics. Psychology Press

Bunson, M. R. (2002). Encyclopedia of Ancient Egypt. Facts on File.

Nederhof, M. J. (2009, October 18). Instructions of Ptahhotep. https://mjn.host.cs.st-andrews.ac.uk/…/pdf/Ptahhotep.pdf

Skelton, J. (2013). Persuasion in Antiquity: A Content Analysis of Ptahhotep’s Maxims and Lao Tzŭ’s Tao Te Ching. Thesis. Rochester Institute of Technology. https://scholarworks.rit.edu/theses/945/

Lichtheim, M. (1997). Moral values in Ancient Egypt. https://www.zora.uzh.ch/…/Lichtheim_1997_Moral_Values…

Gunn, B. G. (2009). The Instruction of Ptah-Hotep and the Instruction of Ke’Gemni: The Oldest Books in the World. https://www.gutenberg.org/files/30508/30508-h/30508-h.htm

Czabanowski, W. (2015). Maksymy Wezyra Ptahhotepa – wyraz ideologii klasy urzędniczej okresu Starego Państwa. Kwartalnik filozoficzny, 43(3). 135-155

Kravjar, J. (2022). Technology as an Ally and an Adversary of Academic Integrity

Dimenzie vody

25.09.2023

Zoznámte sa so štvrtou dimenziou vody.

Tieň nad parlamentom

10.09.2023

Poslanci by sa mali správať v súlade so zásadami slušného správania a dobrých mravov. Nie vždy je to tak.

Odbornosť si našla čitateľa doma, ba aj v Číne

03.09.2023

Vysoká odbornosť, zrozumiteľnosť a názornosť priniesla "úrodu" v podobe prekladu publikácie do troch jazykov.

nehoda

Pri nehode v Ružomberku úradoval alkohol, nafúkali obaja vodiči

26.09.2023 13:49

52-ročný vodič čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Jaroslav Naď

Maďarská vláda na pokyn Moskvy zasahuje do slovenskej predvolebnej situácie, tvrdí Naď

26.09.2023 13:30

Exminister Naď považuje za neprípustné, aby minister zahraničia cudzej krajiny týždeň pred voľbami chodil na Slovensku po mítingoch.

HIMARS, ruské veliteľské stanovište, Chersonská oblasť

Poradu predčasne ukončila raketa HIMARS. Ukrajinský úder zlikvidoval ďalšie veliteľské sídlo

26.09.2023 13:12

Ukrajinský úder raketometom HIMARS na ruské veliteľské stanovište v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny zabil ôsmich dôstojníkov a ďalších siedmich zranil.

Leopard 2A4

Švajčiarsko predá 25 tankov Leopard Nemecku. Berlín rozhodol, či ich pošle Ukrajine

26.09.2023 13:11

Nemecko sa zaviazalo dodať Česku celkom 14 tankov Leopard 2A4.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 133552x
Priemerná čítanosť článkov: 1691x

Autor blogu

Kategórie