Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?

Význam akademickej integrity spočíva v jej úzkom vzťahu ku kvalite vzdelávania, výskumu a rozvoju poznania. Akademická integrita je rozhodujúca pre každý aspekt vzdelávacieho procesu. Vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity nie je homogénne, závisí od krajín, regiónov a kultúry. V celom sektore vysokoškolského vzdelávania potrebujeme vytvoriť spoločné vnímanie, chápanie a uplatňovanie akademickej integrity, čo pomôže zvýšiť kvalitu vzdelávania na univerzitách a to na národnej a globálnej úrovni.

Výchova v rodine, v škole, celková spoločenská klíma, vplyv médií, postoje politikov a verejných činiteľov k porušovaniu akademickej integrity tiež zohrávajú významnú úlohu pri formovaní verejnej mienky a odrážajú sa vo vnímaní hodnôt u obyvateľstva. Sú krajiny, kde vysokopostavení politici a verejní činitelia ani po jasných dôkazoch o ich plagiátorstve neprijímajú dôsledky ich konania a neodstupujú zo svojich funkcií. Tam, kde sa to deje, sa plagiátorstvo často považuje za spoločensky ospravedlniteľné, tolerované a možno aj tajne obdivované, čím sa dáva veľmi zlý príklad mladej generácii. Takáto situácia znehodnocuje celý systém vzdelávania, vedy a výskumu a dôsledky takéhoto konania postupne pocíti celá spoločnosť.

Prvky integrity, etiky a etikety pretrvávajú celé veky (nie storočia, ale tisícročia)

Prvky integrity nájdeme, keď sa ponoríme hlboko do minulosti. V starovekom Egypte bola „maat“ etickou tradíciou. Maat ako morálne myslenie a prax je definované najmä praktizovaním siedmich hlavných cností: pravdy, spravodlivosti, slušnosti, harmónie, rovnováhy, vzájomnosti a poriadku. Okolo roku 3 000 rokov pred pred našim letopočtom sa maat ako morálne myslenie a prax vyvinula do životnej filozofie v starovekom Egypte.

Mladší prameň Ptahhotepove pokyny (tiež  Ptahhotepove učenie alebo Ptahhotepove maximy alebo Ptahhotepove príkazy) obsahuje hodnoty, ktoré sú akceptované aj dnes. Maat prenikala do starovekého práva, štátnej správy a jej prvkov; nachádza sa aj v Ptahhotepovi . V Pokynoch sa zaoberá etikou, morálkou, cnosťami, skazenosťou, spravodlivosťou a nespravodlivosťou. Toto dielo vzniklo približne v rokoch 2414 – 2375 pred n. l.

A možno existujú ešte staršie pramene.

Je dôležité poznamenať, že táto staroegyptská kultúra učila o tom, ako sa k sebe navzájom správať ľudsky, ale nemala výčitky voči vlastníctvu otrokov .

Súvisiaca literatúra:

Karenga, M. (2004). Maat The moral ideal in Ancient Egypt: A Study in Classical African Ethics. Psychology Press

Bunson, M. R. (2002). Encyclopedia of Ancient Egypt. Facts on File.

Nederhof, M. J. (2009, October 18). Instructions of Ptahhotep. https://mjn.host.cs.st-andrews.ac.uk/…/pdf/Ptahhotep.pdf

Skelton, J. (2013). Persuasion in Antiquity: A Content Analysis of Ptahhotep’s Maxims and Lao Tzŭ’s Tao Te Ching. Thesis. Rochester Institute of Technology. https://scholarworks.rit.edu/theses/945/

Lichtheim, M. (1997). Moral values in Ancient Egypt. https://www.zora.uzh.ch/…/Lichtheim_1997_Moral_Values…

Gunn, B. G. (2009). The Instruction of Ptah-Hotep and the Instruction of Ke’Gemni: The Oldest Books in the World. https://www.gutenberg.org/files/30508/30508-h/30508-h.htm

Czabanowski, W. (2015). Maksymy Wezyra Ptahhotepa – wyraz ideologii klasy urzędniczej okresu Starego Państwa. Kwartalnik filozoficzny, 43(3). 135-155

Kravjar, J. (2022). Technology as an Ally and an Adversary of Academic Integrity

Klame sa nielen v politike

12.11.2024

Využiť nepozornosť spotrebiteľa a predávať, aj keď to má od poctivosti ďaleko.

Demokracia v kríze (nielen u nás) – pomôže reparát?

03.11.2024

Som tu hlavný a môžem si robiť čo chcem (západná demokracia). Som súčasťou väčšieho celku a musím brať ohľad aj na ostatných (reparatívna demokracia)

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.