Založ si blog

Pripomenutie si masových represií spred 85-tich rokov

Štátne násilie v období pred druhou svetovou vojnou kruto zasiahlo do života ľudí v Sovietskom zväze. Roky 1937-38 sú známe pod menom obdobie Veľkého teroru alebo aj ako obdobie Veľkej čistky. Išlo o najmasovejšie represie počas existencie Sovietskeho zväzu. V tomto období štátneho násilia boli sovietski občania prenasledovaní na základe operačných rozkazov NKVD, schválených Politbyrom ÚV VKS(b). Séria týchto rozkazov, ktoré sa zrealizovali v rokoch 1937 – 1938, sa stala v spoločnosti základom vyvolania atmosféry totálneho strachu, bezvýchodiskovosti, dvojtvárnej morálky, udávania a špiónománie. Hľadali sa všadeprítomní „nepriatelia ľudu“, „trockisti“, „diverzanti“ „špióni cudzích rozviedok“ a podobne.

Z hľadiska počtu obetí najväčšou bola tzv. Kulacká operácia (august 1937 – november 1938). Počas nej bolo odsúdených do 820 tisíc osôb a okolo 440 tisíc z nich bolo odsúdených na smrť a popravených. Bola to masová represívna operácia na triednom základe. Súčasné výskumy jasne dokazujú, že začiatok Kulackej operácie a jej ukončenie sa uskutočňovalo pod dohľadom Politbyra, najmä jej „architekta“ Stalina. Identifikácia jednotlivých obetí a skupín teroru nebola náhodná, ale postupovalo sa systematicky.

Súbežne s Kulackou operáciou prebiehali aj ďalšie operácie. Poľská operácia (25. august 1937 – 15. november 1938) bola prvou operáciou, ktorá nebola postavená na triednom základe, ale na národnostnom. Potom nasledovali ďalšie: nemecká, fínska, karelská, nórska, lotyšská, litovská, estónska, rumunská, grécka, macedónska, bulharská, charbinská, mingrelská, lazská, kórejská, japonská, čínska, kurdská, iránska, afgánska, atď.

Najväčšou a súčasne akousi „vzorovou“ národnostnou operáciou sa stala práve Poľská operácia. Na rozdiel od ostatných operácií sa vyznačovala výnimočnou dimenziou represií, ako aj ich rozsahom a krutosťou. Poliaci boli považovaní za extrémne „nespoľahlivý prvok“, potenciálnu „piatu kolónu“ v prípade vojny medzi ZSSR a Poľskom, resp. krajinami Západu. Celkovo na základe Poľskej operácie bolo v celom ZSSR zatknutých 139 835 Poliakov a z nich 28 744 deportovaných do lágrov a 111 091 popravených (t. j. každý šiesty Poliak žijúci v Sovietskom zväze). Ich podiel na celkovom počte odsúdených činil 42 % a na celkovom počte popravených predstavoval až 45 %.

Ucelený dokument nájdete tu.

Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?

17.03.2023

Index akademickej slobody poskytuje prehľad o stave akademickej slobody vo svete.

Umelá inteligencia už zasadla do školských lavíc …

22.01.2023

Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.

Školstvo je na ťahu, ale …

10.01.2023

Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, ...). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?

tank Leopard 2A4

Druhý nemecký leopard prichádza na Slovensko. Pozrite si tanky v akcii

27.03.2023 15:45

Posledné tri kusy prídu v decembri.

Romana Tabák

Tabák odchádza od Kollára. Vraj sa jej nepozdáva zahraničná politika hnutia

27.03.2023 15:32

Podľa informácii denníka Pravda však problém nastal pri zostavovaní kandidátky.

nemocnica-bory.sk-nemocnica-stavba-jesen-lozkove-oddelenie-pacient-exterie19

Štát sa dohodol s Pentou. Poistenci VšZP nebudú musieť na Boroch platiť

27.03.2023 15:24

Penta žiadala štát o zazmluvnenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ešte v polovici februára.

ampulky, očkovanie, lieky, injekcia

Nariadenie súdu zaplatiť drahý liek na výnimku je precedens, zhodli sa pacienti aj poisťovňa

27.03.2023 15:17

Rozhodnutie bratislavského okresného súdu o zaplatení lieku Zolgensma pre detskú pacientku je precedens.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 112829x
Priemerná čítanosť článkov: 1710x

Autor blogu

Kategórie