Založ si blog

Významné výročia

200 rokov

27. septembra 1822 na Académie des Inscriptions et Belles-Lettres v Paríži francúzsky učenec a polyhistor Jean-François Champollion oznámil, že rozlúštil Rosetskú dosku. To radikálne zmenilo štúdium starovekého Egypta. Prvýkrát po storočiach bolo možné porozumieť egyptským hieroglyfom, čo viedlo k novej vlne výskumu tohto strateného jazyka a vzdialenej minulosti, ktorú zaznamenal. Rosetská doska je vlastne text napísaný trojmo, ale vždy iným písmom: hieroglyfmi (obrázkové písmo), démotickým (egyptské písmo používané na denné účely, čo znamená „jazyk“ ľudu‘) a starovekou gréčtinou.

Rosetská doska sa nezachovala celá: 14 riadkov hieroglyfov, 32 riadkov démotického písma a 54 riadkov v starovekej gréčtine.

100 rokov

4. novembra 1922 britský egyptológ Howard Carter a jeho tím našiel prvý schodík k hrobke faraóna Tutanchamona v Údolí kráľov v Egypte. Na druhý deň jeho tím obnažil celé schodisko a do konca novembra bola odkrytá predsieň, pokladnica a samotné dvere do hrobky. Po tom, čo urobil malú trhlinu vo dverách, Carter uvidel 26. novembra miestnosť plnú zlatých pokladov. Ale až oveľa neskôr bol odhalený sarkofág s Tutanchamonovou múmiou. Tutanchamon, prezývaný kráľ Tut, bol egyptský faraón, ktorý vládol od roku 1333 pred n. l. (keď mal iba deväť rokov) až do svojej smrti v roku 1323 pred n. l. Po jeho smrti bol Tutanchamon podľa tradície mumifikovaný a pochovaný v hrobke plnej umeleckých diel, šperkov a pokladov. Pohyblivé púštne piesky hrobku rýchlo ukryli a tá ležala skrytá viac ako 3000 rokov.

Pri sarkofágu Tutanchamona
Tutanchamónova maska

Index akademickej slobody vo svete v roku 2022

17.03.2023

Index akademickej slobody poskytuje prehľad o stave akademickej slobody vo svete.

Umelá inteligencia už zasadla do školských lavíc …

22.01.2023

Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života, vrátane vzdelávania. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.

Školstvo je na ťahu, ale …

10.01.2023

Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, ...). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?

SAMP/T

Časť talianskej opozície tvrdo kritizuje výcvik ukrajinských vojakov neďaleko Ríma

20.03.2023 21:42

Taliansko podľa opozície poskytovaním čoraz rozvinutejších zbraní prispieva k zvyšovaniu intenzity konfliktu na Ukrajine.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Nemecká rada pre etiku žiada limity na používanie umelej inteligencie

20.03.2023 20:36

Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať.

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 66
Celková čítanosť: 112356x
Priemerná čítanosť článkov: 1702x

Autor blogu

Kategórie