Otvorený list ruských vedcov a vedeckých novinárov proti vojne s Ukrajinou

„My, ruskí vedci a vedeckí novinári, vyhlasujeme silný protest proti nepriateľským akciám, ktoré začali ozbrojené sily našej krajiny na území Ukrajiny. Tento fatálny krok vedie k obrovským ľudským stratám a podkopáva základy vybudovaného systému medzinárodnej bezpečnosti. Zodpovednosť za rozpútanie novej vojny v Európe leží výlučne na Rusku.

Pre túto vojnu neexistuje žiadne racionálne opodstatnenie. Pokusy využiť situáciu na Donbase ako zámienku na začatie vojenskej operácie nevzbudzujú žiadnu dôveru. Je jasné, že Ukrajina nepredstavuje hrozbu pre bezpečnosť našej krajiny. Vojna proti nej je nespravodlivá a úprimne povedané nezmyselná.“

Celé znenie listu (ruská verzia) nájdete na stránke https://t-invariant.org/2022/02/we-are-against-war. Anglická verzia: https://t-invariant.org/en/2022/02/we-are-against-war-en/.

Podpisy stále prichádzajú (zoznam tých, čo list podpísali, môžete vidieť na stránke ruskej verzie) a v čase písania tohto príspevku ich bolo 8287.

Dudinská jedinečná voda (1)

30.04.2026

Na svete sa nedá nájsť plnohodnotný „dvojník“ dudinskej vody. Dudince sú svetový unikát!

Bude čardáš P. Magyara stráviteľný pre Brusel?

23.04.2026

Maďarsko pod vedením Magyara nebude „poslušným žiakom“ v zadnej lavici, ale krajinou, ktorá si zachová časť Orbánovho kritického postoja k EÚ.

Similarity „purely coincidental“? / Podobnosť “čisto náhodná”?

19.04.2026

Už to svet zažil a bola to pohroma.

Igor Šimko / Andrej Sitkár /

Hlas posiela do boja o Košický kraj známe meno. Šimko sľubuje, že východ už nebude čakať

16.05.2026 13:06

Šimko kandidatúru zdôvodnil potrebou priniesť do riadenia kraja konkrétne výsledky, lepšiu spoluprácu so štátom a riešenia, ktoré budú mať dosah na život ľudí.

izrael, palestína hamas

Izrael zabil lídra Hamasu v Gaze. Podľa Netanjahua stál za masakrom zo 7. októbra

16.05.2026 12:32

Mešity v Gaze ohlasujú smrť Haddáda.

putin

Na svetlo sveta sa dostal tajný dokument Kremľa: Takto chce Putin predať Rusom koniec vojny na Ukrajine ako veľké víťazstvo

16.05.2026 11:25

Problémy ruskej ekonomiky, únava spoločnosti z vojny a rastúce riziko, že front nebude možné ďalej dopĺňať bez masovej mobilizácie.