Založ si blog

My a príroda

Spoluator: Milan Benkovič

Príroda je len jedna. Účinne chrániť prírodu znamená chrániť ju s človekom, nie bez neho alebo proti nemu. Nie je možné chrániť prírodu bez sociálneho kontextu.

Používať rozdelenie „my a príroda“ nie je správne. Tvoríme a používame biosféru spolu s miliardami organizmov a spoluvytvárame podmienky pre život.

Lesníctvo v minulosti nebolo založené na ničenie prírody, ale na uspokojenie potrieb tých čias. Drevo nám umožnilo budovať civilizáciu. Zohralo obrovskú úlohu v našej histórii – použili sme ho na stavbu takmer všetkého – náradia, domov, dopravy. Bez dreva by neexistovali bane ani oceliarne ani papierové knihy. Kde by sme dnes boli, keby neexistovali papierové knihy? Aby sa narodila kniha, musí sa vyrúbať strom.

Ochrana lesov bola v tej dobe zameraná na ochranu pred škodlivými činiteľmi (škodcami, chorobami, požiarmi, …), ktoré znižovali produkciu dreva. Pojem ochrana lesa je však omnoho bohatší. Lesníci aj ochranári by mali uvažovať spoločne o hodnotách, ktoré je potrebné chrániť.

Ochrana lesa by sa nemala týkať iba ochrany stromov (dreva), ale prostredia, ktoré ho produkuje. Lesný ekosystém nie je len produkčným prostredím výroby dreva, ale je aj jeho používateľom. Drevo a les používajúmilardy organizmov.

V poslednom období sa veľa hovorí o ochrane medveďa. Ochranári ako keby stratili zo zorného poľa jednu dimenziu svojej činnosti a to, že majú chrániť aj človeka. Ochranárske opatrenia musia reagovať na rast akejkoľvek populácie živočíchov, aj tých chránených, vzhľadom k súčasnej ploche ich prirodzených biotopov, berúc do úvahy sociálne a ekonomické požiadavky spoločnosti.

Akademické podvody netreba podceňovať

27.11.2022

Podľa ministerstva zodpovednosť za porušovanie akademickej integrity pri záverečných prácach (plagiátorstvo, písanie prác na objednávku, ...) okrem študentov majú niesť aj školitelia.

Umelá inteligencia v roli pomocníka pri akademických podvodoch

25.11.2022

Detekcia všetkých druhov podvodov v školstve predstavuje záťaž pre školstvo. Je to obtiažne, časovo náročné, nie vždy sa to darí a nie vždy ideme s tempom doby.

Máme, ale nemáme

17.11.2022

Máme dva celoštátne systémy napomáhajúce odhaľovaniu plagiátov už od roku 2010, ale informáciu, koľko plagiátov školy za ich pomoci odhalili z týchto systémov "nevytrasieme".

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 101205x
Priemerná čítanosť článkov: 1659x

Autor blogu

Kategórie