Založ si blog

My a príroda

Spoluator: Milan Benkovič

Príroda je len jedna. Účinne chrániť prírodu znamená chrániť ju s človekom, nie bez neho alebo proti nemu. Nie je možné chrániť prírodu bez sociálneho kontextu.

Používať rozdelenie „my a príroda“ nie je správne. Tvoríme a používame biosféru spolu s miliardami organizmov a spoluvytvárame podmienky pre život.

Lesníctvo v minulosti nebolo založené na ničenie prírody, ale na uspokojenie potrieb tých čias. Drevo nám umožnilo budovať civilizáciu. Zohralo obrovskú úlohu v našej histórii – použili sme ho na stavbu takmer všetkého – náradia, domov, dopravy. Bez dreva by neexistovali bane ani oceliarne ani papierové knihy. Kde by sme dnes boli, keby neexistovali papierové knihy? Aby sa narodila kniha, musí sa vyrúbať strom.

Ochrana lesov bola v tej dobe zameraná na ochranu pred škodlivými činiteľmi (škodcami, chorobami, požiarmi, …), ktoré znižovali produkciu dreva. Pojem ochrana lesa je však omnoho bohatší. Lesníci aj ochranári by mali uvažovať spoločne o hodnotách, ktoré je potrebné chrániť.

Ochrana lesa by sa nemala týkať iba ochrany stromov (dreva), ale prostredia, ktoré ho produkuje. Lesný ekosystém nie je len produkčným prostredím výroby dreva, ale je aj jeho používateľom. Drevo a les používajúmilardy organizmov.

V poslednom období sa veľa hovorí o ochrane medveďa. Ochranári ako keby stratili zo zorného poľa jednu dimenziu svojej činnosti a to, že majú chrániť aj človeka. Ochranárske opatrenia musia reagovať na rast akejkoľvek populácie živočíchov, aj tých chránených, vzhľadom k súčasnej ploche ich prirodzených biotopov, berúc do úvahy sociálne a ekonomické požiadavky spoločnosti.

Vláda pripravila STOP pre študentské práce písané na objednávku

07.10.2021

Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin.

Hrubozrnní plagiátori

20.09.2021

Niekoľko príkladov nesofistikovaného a sofistikovaného plagiátorstva

Plagiátorstvo najhrubšieho zrna

12.09.2021

Čo môžeme považovať za plagiátorstvo najhrubšieho zrna?

jemen

Jemenská koalícia hlási 165 zabitých povstalcov

17.10.2021 21:47

Koalícia uviedla, že počas uplynulého týždňa v oblasti zabila približne 1000 jemenských šiitských povstalcov.

dážď, Viktor Orbán, dáždnik

V maďarských voľbách 2022 bude opozičným vyzývateľom Orbána zrejme Péter Márki-Zay

17.10.2021 21:04

Po sčítaní viac ako polovice odovzdaných hlasov - mal Márki bezpečný náskok.

Poľsko Bielorusko Varšava migranti protest

V Poľsku sa konali protesty proti vytláčaniu ilegálnych migrantov do Bieloruska

17.10.2021 20:33

O prechod z Bieloruska na územie krajín na východnej hranici Európskej únie sa v posledných mesiacoch pokúšajú tisíce migrantov.

Andrej Babiš

Zeman Babišovi údajne prisľúbil dva pokusy na zostavenie vlády

17.10.2021 19:32

Babiš povedal, že túto šancu nevyužije, a to z toho dôvodu, aby mohla do Vianoc vzniknúť nová vláda zložená z opozičných koalícií SPOLU a PirSTAN.

Peťo Kravjar

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 42335x
Priemerná čítanosť článkov: 1411x

Autor blogu

Kategórie