Založ si blog

My a príroda

Spoluator: Milan Benkovič

Príroda je len jedna. Účinne chrániť prírodu znamená chrániť ju s človekom, nie bez neho alebo proti nemu. Nie je možné chrániť prírodu bez sociálneho kontextu.

Používať rozdelenie „my a príroda“ nie je správne. Tvoríme a používame biosféru spolu s miliardami organizmov a spoluvytvárame podmienky pre život.

Lesníctvo v minulosti nebolo založené na ničenie prírody, ale na uspokojenie potrieb tých čias. Drevo nám umožnilo budovať civilizáciu. Zohralo obrovskú úlohu v našej histórii – použili sme ho na stavbu takmer všetkého – náradia, domov, dopravy. Bez dreva by neexistovali bane ani oceliarne ani papierové knihy. Kde by sme dnes boli, keby neexistovali papierové knihy? Aby sa narodila kniha, musí sa vyrúbať strom.

Ochrana lesov bola v tej dobe zameraná na ochranu pred škodlivými činiteľmi (škodcami, chorobami, požiarmi, …), ktoré znižovali produkciu dreva. Pojem ochrana lesa je však omnoho bohatší. Lesníci aj ochranári by mali uvažovať spoločne o hodnotách, ktoré je potrebné chrániť.

Ochrana lesa by sa nemala týkať iba ochrany stromov (dreva), ale prostredia, ktoré ho produkuje. Lesný ekosystém nie je len produkčným prostredím výroby dreva, ale je aj jeho používateľom. Drevo a les používajúmilardy organizmov.

V poslednom období sa veľa hovorí o ochrane medveďa. Ochranári ako keby stratili zo zorného poľa jednu dimenziu svojej činnosti a to, že majú chrániť aj človeka. Ochranárske opatrenia musia reagovať na rast akejkoľvek populácie živočíchov, aj tých chránených, vzhľadom k súčasnej ploche ich prirodzených biotopov, berúc do úvahy sociálne a ekonomické požiadavky spoločnosti.

Prečo ochranka nezlyhala?

19.05.2024

Lebo ...

V nedeľu nekvitne

17.05.2024

Vytrvalosť, zanietenosť a odbornosť priniesla výsledky v podobe uznaných odrôd.

Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty

17.04.2024

Umelá inteligencia prudko preniká aj do školstva. Aké sú etické aspekty súvisiace s jej implementáciou vo vysokom školstve?

Britain Royals

Angličania začnú platiť s portrétom kráľa. Čaká to aj Kanaďanov, ale väčšina z nich ho nechce mať v peňaženke

29.05.2024 11:10

Portrét Juraja III. sa objaví na všetkých existujúcich bankovkách v hodnote 5, 10, 20 a 50 libier. Prvé kusy sa dostanú do obehu 5. júna.

Marián Petko, ANS

Členovia Asociácie nemocníc Slovenska podpísali dodatky zmlúv so všetkými zdravotnými poisťovňami

29.05.2024 10:58

So štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou majú zmluvu platnú len do konca júna.

eštok a šutaj

Šutaj Eštok chce zmeny v polícii zaviesť čo najskôr, komunikovali o nich aj s eurokomisiou

29.05.2024 10:19, aktualizované: 10:39

Minister o tom informoval pred stredajším zasadnutím bezpečnostnej rady.

Kyrylo Budanov

Ako Kyjev prekazil sprisahanie zradných plukovníkov? Objavili sa nové fakty o pláne únosu Zelenského a likvidácie Budanova

29.05.2024 10:00

Plukovník ukrajinskej Správy štátnej bezpečnosti Andrij Huk, ktorého Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila z prípravy atentátu na prezidenta Zelenského, na začiatku totálnej ruskej invázie navrhol kolegom, aby sa v prípade príchodu ruských vojsk vzdali.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 183657x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie