Založ si blog

My a príroda

Spoluator: Milan Benkovič

Príroda je len jedna. Účinne chrániť prírodu znamená chrániť ju s človekom, nie bez neho alebo proti nemu. Nie je možné chrániť prírodu bez sociálneho kontextu.

Používať rozdelenie „my a príroda“ nie je správne. Tvoríme a používame biosféru spolu s miliardami organizmov a spoluvytvárame podmienky pre život.

Lesníctvo v minulosti nebolo založené na ničenie prírody, ale na uspokojenie potrieb tých čias. Drevo nám umožnilo budovať civilizáciu. Zohralo obrovskú úlohu v našej histórii – použili sme ho na stavbu takmer všetkého – náradia, domov, dopravy. Bez dreva by neexistovali bane ani oceliarne ani papierové knihy. Kde by sme dnes boli, keby neexistovali papierové knihy? Aby sa narodila kniha, musí sa vyrúbať strom.

Ochrana lesov bola v tej dobe zameraná na ochranu pred škodlivými činiteľmi (škodcami, chorobami, požiarmi, …), ktoré znižovali produkciu dreva. Pojem ochrana lesa je však omnoho bohatší. Lesníci aj ochranári by mali uvažovať spoločne o hodnotách, ktoré je potrebné chrániť.

Ochrana lesa by sa nemala týkať iba ochrany stromov (dreva), ale prostredia, ktoré ho produkuje. Lesný ekosystém nie je len produkčným prostredím výroby dreva, ale je aj jeho používateľom. Drevo a les používajúmilardy organizmov.

V poslednom období sa veľa hovorí o ochrane medveďa. Ochranári ako keby stratili zo zorného poľa jednu dimenziu svojej činnosti a to, že majú chrániť aj človeka. Ochranárske opatrenia musia reagovať na rast akejkoľvek populácie živočíchov, aj tých chránených, vzhľadom k súčasnej ploche ich prirodzených biotopov, berúc do úvahy sociálne a ekonomické požiadavky spoločnosti.

Interaktívna online platforma na podporu obetí nenáležitého konania a pochybných praktík vo výskume a vzdelávaní (Victims Support Portal)

20.06.2022

Interaktívny portál na podporu obetí nenáležitého/nekalého konania a pochybných praktik vo výskume a vzdelávaní na akademickej pôde je v prevádzke.

Čo môže znamenať žiť celý život v súlade s akademickou integritou?

08.06.2022

Žiť v súlade s akademickou integritou celý život môže byť niekedy veľmi nepríjemné

Kolaps školstva

24.04.2022

Aby sa školstvo reformovalo, musí byť nahradený súčasný model s byzantskou byrokraciou a archaickými systémami financovania.

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

julius petrus

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 84951x
Priemerná čítanosť článkov: 1603x

Autor blogu

Kategórie