Hlucháň a obnova smrekového lesa

Hlucháň hôrny je náročný na kvalitu a rozlohu vhodného prírodného prostredia. Uprednostňovaný biotop hlucháňa je charakterizovaný ihličnatými nízko zavetvenými stromami, otvorenými štruktúrami s miernym zápojom a bohatou pozemnou vegetáciou tvorenou čučoriedkou a inými krami z čeľade vresovcovitých. Čučoriedka zohráva dôležitú úlohu v biotope hlucháňa, poskytuje letnú potravu pre dospelé jedince, hmyz pre kuriatka a zároveň poskytuje úkryt a ochranu pred chladom v jednom.

Pod biotopom rozumieme životné prostredie, ktoré je tvorené spolupôsobením neživých (abiotických) a živých (biotických) faktorov. Neživé – abiotické faktory predstavuje slnečné žiarenie, teplota, dážď, sneh, vietor, … a medzi živé – biotické faktory rátame iné organizmy, s ktorými je sledovaný organizmus v nejakom vzťahu – potrava, parazit a podobne.

Hlucháne a ostatné vzácne druhy viazané na smrekové lesy stratili za posledné roky podstatnú časť svojho životného priestoru. Slovenská populácia hlucháňa ešte neklesla pod prahovú hodnotu a situáciu je stále možné zvrátiť. Je nevyhnutné zabrániť neodborným zásahom, ktoré poškodzujú biotopy hlucháňa. Medzi neodborné zásahy patrí v zmenených klimatických podmienkach ponechanie lesa na samovývoj. Paušálne uplatňovanie bezzásahovosti je puncom určitej negramotnosti. Pri formulovaní opatrení, ktoré majú v budúcnosti zabezpečiť pre hlucháňa vhodné biotopy je potrebné brať do úvahy všetky dostupné poznatky.

Smreky korenia plytko a trpia nedostatkom vlahy hlavne na južných svahoch. Prirodzená obnova poškodeného  smrekového lesa – aj abiotickými škodlivými činiteľmi (napr. škody spôsobené vetrom, snehom, dažďom, teplotou, …) – sa stáva problematickou. Poškodený les má zníženú schopnosť obnovy a v mnohých prípadoch už nemá žiadnu schopnosť samoobnovy. Úbytok smrekových lesov je jednou z príčin poklesu vhodných biotopov pre hlucháňa. Rýchla obnova lesa, v mnohých prípadoch aj umelá (sadenie stromčekov), pri dodržaní vhodného drevinového zloženia a výchova mladých lesných porastov zabezpečujúca ekologickú stabilitu budúceho lesa môžu v budúcnosti prispieť k tomu, že hlucháň na Slovensku nebude raritou.

Demokracia v kríze (nielen u nás) – pomôže reparát?

03.11.2024

Som tu hlavný a môžem si robiť čo chcem (západná demokracia). Som súčasťou väčšieho celku a musím brať ohľad aj na ostatných (reparatívna demokracia)

Čo všetko sa kradne …

24.10.2024

Podvodnícke maniere prekvitajú aj vo sfére vedeckých časopisoch. Viac v článku.

To sú zuby, aké majú byť

17.10.2024

Ste radi, keď na prvý pohľad je zrejmé, že máte protézu?

šaško

Šaško rokoval o dostupnosti lekárov v regiónoch. Avizuje priniesť riešenie

12.11.2024 14:22

Išlo o prvý z okrúhlych stolov v regiónoch, ktoré avizoval v spojitosti so sľúbenými systémovými zmenami v zdravotníctve.

Rusko, historický pochod, Moskva, vojna na Ukrajine

Bezdetnosť ako zločin? V Rusku chcú novým zákonom prinútiť rodiť viac detí

12.11.2024 14:07

V júli Kremeľ uznal, že demografická situácia je katastrofálna.

Podvod

Podvod, aký nemá obdoby. Seniorka poslala „šéfovi vrtnej plošiny“ závratnú sumu

12.11.2024 14:05, aktualizované: 14:10

Posledné dni opäť potvrdili, že ľudská naivita a dôverčivosť nemá obdoby.

polícia, košice, akcia exces

Lekári mu už nedokázali pomôcť: Policajt na smrť dobil zadržaného. Hrozí mu 12 až 15 rokov väzenia

12.11.2024 13:28

Podľa vyšetrovateľa UIS policajt osobe spôsobil viaceré zranenia hlavy, tváre a ďalších častí tela, čo viedlo k opuchu mozgu.