V dobe digitálneho klamstva je na každom z nás, aby sme boli zodpovednými a informovanými spotrebiteľmi. Buďte zvedaví a vždy si najprv overte, než začnete dôverovať.
To, čo vidíte na obrázku nižšie, je šokujúce a zavádzajúce. Bývalý britský premiér sa v takejto situácii nikdy nenachádzal. Fotografia bola vytvorená za pár sekúnd pomocou aplikácie ChatGPT a Midjourney.
Táto zdanlivo autentická fotografia zatknutého Borisa Johnsona je ukážkovým príkladom toho, ako sa digitálnou manipuláciou dajú vytvoriť obrázky, ktoré skresľujú realitu. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že nie je všetko na internete také, ako sa zdá na prvý pohľad.
Je ľahké stať sa obeťou falošných informácií v dnešnej dobe. Aby ste tomu zabránili, buďte vždy ostražití a kritickí k obsahu, ktorý konzumujete.
Tu sú tri rýchle tipy, ktoré vám pomôžu overiť si obrázky/fakty online:
1. Reverzné vyhľadávanie obrázkov (reverse image search/Google): Pomocou tohto nástroja môžete zistiť pôvod obrázka a zistiť, či nebol zmanipulovaný alebo opätovne použitý.
2. Webové stránky na overovanie faktov: Renomované stránky, ako napríklad Snopes.com a FactCheck.org, vám pomôžu potvrdiť pravosť textu alebo obrázka.
3. Krížová kontrola: Skontrolujte viacero zdrojov a porovnajte ich, aby ste zistili dôveryhodnosť prezentovaných informácií.
Zdroj:
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7046030913335398400
P. S.
Keďže sa blížia voľby, tak sa dá očakávať, že vo volebnej propagande sa budú využívať aj nástroje umelej inteligencie na ovplyvňovanie verejnej mienky.
Ale ze je Trnavcan chory clovek, to netreba... ...
Vymazali mi príspevok: Každý číta podľa... ...
Myslim, ze pri overovani "faktov"... ...
Každý číta podľa svojho gusta. Málokto hľadá... ...
Celá debata | RSS tejto debaty