Významné výročia

9. novembra 2022, julius petrus, Nezaradené

200 rokov

27. septembra 1822 na Académie des Inscriptions et Belles-Lettres v Paríži francúzsky učenec a polyhistor Jean-François Champollion oznámil, že rozlúštil Rosetskú dosku. To radikálne zmenilo štúdium starovekého Egypta. Prvýkrát po storočiach bolo možné porozumieť egyptským hieroglyfom, čo viedlo k novej vlne výskumu tohto strateného jazyka a vzdialenej minulosti, ktorú zaznamenal. Rosetská doska je vlastne text napísaný trojmo, ale vždy iným písmom: hieroglyfmi (obrázkové písmo), démotickým (egyptské písmo používané na denné účely, čo znamená „jazyk“ ľudu‘) a starovekou gréčtinou.

Rosetská doska sa nezachovala celá: 14 riadkov hieroglyfov, 32 riadkov démotického písma a 54 riadkov v starovekej gréčtine.

100 rokov

4. novembra 1922 britský egyptológ Howard Carter a jeho tím našiel prvý schodík k hrobke faraóna Tutanchamona v Údolí kráľov v Egypte. Na druhý deň jeho tím obnažil celé schodisko a do konca novembra bola odkrytá predsieň, pokladnica a samotné dvere do hrobky. Po tom, čo urobil malú trhlinu vo dverách, Carter uvidel 26. novembra miestnosť plnú zlatých pokladov. Ale až oveľa neskôr bol odhalený sarkofág s Tutanchamonovou múmiou. Tutanchamon, prezývaný kráľ Tut, bol egyptský faraón, ktorý vládol od roku 1333 pred n. l. (keď mal iba deväť rokov) až do svojej smrti v roku 1323 pred n. l. Po jeho smrti bol Tutanchamon podľa tradície mumifikovaný a pochovaný v hrobke plnej umeleckých diel, šperkov a pokladov. Pohyblivé púštne piesky hrobku rýchlo ukryli a tá ležala skrytá viac ako 3000 rokov.

Pri sarkofágu Tutanchamona
Tutanchamónova maska