My a príroda

5. júla 2021, julius petrus, Nezaradené

Spoluator: Milan Benkovič

Príroda je len jedna. Účinne chrániť prírodu znamená chrániť ju s človekom, nie bez neho alebo proti nemu. Nie je možné chrániť prírodu bez sociálneho kontextu.

Používať rozdelenie „my a príroda“ nie je správne. Tvoríme a používame biosféru spolu s miliardami organizmov a spoluvytvárame podmienky pre život.

Lesníctvo v minulosti nebolo založené na ničenie prírody, ale na uspokojenie potrieb tých čias. Drevo nám umožnilo budovať civilizáciu. Zohralo obrovskú úlohu v našej histórii – použili sme ho na stavbu takmer všetkého – náradia, domov, dopravy. Bez dreva by neexistovali bane ani oceliarne ani papierové knihy. Kde by sme dnes boli, keby neexistovali papierové knihy? Aby sa narodila kniha, musí sa vyrúbať strom.

Ochrana lesov bola v tej dobe zameraná na ochranu pred škodlivými činiteľmi (škodcami, chorobami, požiarmi, …), ktoré znižovali produkciu dreva. Pojem ochrana lesa je však omnoho bohatší. Lesníci aj ochranári by mali uvažovať spoločne o hodnotách, ktoré je potrebné chrániť.

Ochrana lesa by sa nemala týkať iba ochrany stromov (dreva), ale prostredia, ktoré ho produkuje. Lesný ekosystém nie je len produkčným prostredím výroby dreva, ale je aj jeho používateľom. Drevo a les používajúmilardy organizmov.

V poslednom období sa veľa hovorí o ochrane medveďa. Ochranári ako keby stratili zo zorného poľa jednu dimenziu svojej činnosti a to, že majú chrániť aj človeka. Ochranárske opatrenia musia reagovať na rast akejkoľvek populácie živočíchov, aj tých chránených, vzhľadom k súčasnej ploche ich prirodzených biotopov, berúc do úvahy sociálne a ekonomické požiadavky spoločnosti.