Slovensko: časová snímka zo 4. marca 2021

10. marca 2021, julius petrus, Nezaradené

Autor časovej snímky nie je zo Slovenska, ale podľa môjho názoru vystihol situáciu dokonale. Niekoľko úryvkov z článku Martina Leidenfrosta z Rakúska:

Od pondelka (1. marca) skrínujem niekoľkokrát denne európsku tlač, aby som sa dozvedel, ako Západ vníma slovenskú stávku na Sputnik V. Veď sme počuli od kresťanskodemokratického europoslanca Štefanca, že Matovičov nákup je „spochybnením európskej spolupráce“ a „hyenizmus“, od predsedníčky Progresívneho Slovenska, že je to „neakceptovateľné hazardovanie s ľudskými životmi a zdravím“ a od spisovateľa Michala Hvoreckého, že sa tým nákupom „Matovič mení zo slovenského na celoeurópsky problém“.

Chcel som vedieť, čo si Európa myslí o tom celoeurópskom probléme. A prinesiem vám hroznú zvesť – nenašiel som nič.

Jedinú zmienku v zahraničných európskych médiách som našiel v dennom prehľade európskych novín „eurotopics“. Tam bol jeden citát z poľských novín Polityka. Napísali: „Je nápadné, že EÚ doposiaľ nekritizovala očkovacích odpadlíkov, a zdá sa, že nevie, ako k tejto otázke pristúpiť.“

Hovorca Európskej komisie Stefan de Keersmaecker totiž dostal počas videokonferencie otázku na týchto „odpadlíkov“. Odpovedal zdvorilo, že „členské krajiny Únie majú právo na samostatné uzatváranie zmlúv s inými výrobcami vakcín, ako sú tie registrované Európskou liekovou agentúrou“.

Lenže, verte, ja vám to odprisahám: Ani široká, ani úzka verejnosť nikde v Európe vaše Sputniky nerieši. Ak si Slovensko narobilo pred celým svetom „medzinárodnú hanbu“ (zase Hvorecký), tak svet o tom ani len netuší.

Otázka: Čo ak ten Západ, ktorému slovenskí západniari prisahali večnú vernosť, existuje len v ich hlavách?

Medzinárodná hanba, ktorú si poprední prívrženci euroatlantickej orientácie Slovenskej republiky tento týždeň urobili, sa nedá len tak ľahko niečím odbiť. Nedá sa to hodiť na sprostosť – lebo sú medzi nimi tí najvzdelanejší ľudia.

Nemám rád ten hyenizmus, ktorý do slovenského diskurzu zaviedol práve Matovič, keď vyčítal ľuďom, že „tancujú na hroboch“. Naprieč Európou je veľa zodpovedných, ktorí svojím zlyhaním počas pandémie objektívne spôsobili zbytočné úmrtia, ale nepoznám nikoho, kto to urobil zámerne.

Vychádzam z toho, že aj vaši západniari chcú koniec koncov dobro. Ale neviem si pomôcť, zvonka to tento týždeň občas vyzeralo ako tanec.

Celý článok: tu